Czytasz dzięki

Polskie firmy też potrzebują ambitnych absolwentów

  • Materiał partnera
opublikowano: 12-03-2020, 10:28

Przedstawiciele największych polskich firm, członkowie rządu oraz czołowi ekonomiści spotkali się już po raz dziewiąty podczas LSE SU Polish Economic Forum w Londynie, aby porozmawiać o tym, jak najlepiej przygotować polskie firmy na dynamiczne zmiany zachodzące w świecie

Organizatorem forum jest stowarzyszenie polskich studentów na London School of Economics and Political Science, jednej z najlepszych uczelni na świecie, a partnerem strategicznym — wiodąca firma doradcza Bain & Company.

Najważniejsze wyzwania

— Tegoroczne dyskusje skupiły się na wyzwaniach, przed którymi stoją firmy w Polsce i na świecie. Wspólnie z przedstawicielami funduszy private equity, banków i firm technologicznych zastanawialiśmy się nad tym, jak przedsiębiorstwa powinny reagować, gdy w ich sektorze pojawiają się nowe technologie lub modele biznesowe, które radykalnie zmieniają zastany porządek — powiedział Jacek Poświata, partner zarządzający, Bain & Company Poland/CEE.

— Rozmawialiśmy także o tym, jak dostosować się do regulacji klimatycznych oraz zasad odpowiedzialnego inwestowania (ESG), którymi coraz częściej kierują się inwestorzy — dodał Poświata.

Michał Szczotka z LSE SU Polish Business Society (z lewej), minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i Jacek Poświata, partner zarządzający, Bain & Company Poland/CEE podczas konferencji prasowej.

Wydarzenie już na stałe zagościło w kalendarzach polskich decydentów. Wśród tegorocznych uczestników forum znaleźli się: minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, ekonomista Banku Światowego w Pekinie Marcin Piątkowski, twórca cyfrowego Aion Banku Wojciech Sobieraj oraz przedstawiciele takich firm jak BNP Paribas, BGK, Revolut, Maspex, Techland oraz funduszy private equity: CVC Capital Partners, Innova Capital oraz Abris Capital Partners. W tegorocznej edycji LSE SU Polish Economic Forum wzięło udział ponad 850 osób, co sprawia, że jest to największa konferencja poświęcona tematyce polskiej gospodarki, organizowana poza granicami naszego kraju.

W Polsce też są ciekawe oferty pracy

Forum było nie tylko doskonałą okazją do wymiany wiedzy, ale także do nawiązywania kontaktów. Studenci mieli szansę porozmawiać z przedstawicielami firm i dowiedzieć się jakich kompetencji poszukują. Uczestniczyli też w specjalistycznych warsztatach, które zorganizowały dla nich: Bain & Company, Abris Capital Partners, CEC Government Relations oraz kancelaria prawna Kondracki Celej.

Rodzime firmy, zwłaszcza te, których działalność wykracza poza granice Polski, chętnie zatrudniają absolwentów zagranicznych uczelni. Do powrotu do kraju zachęcała też młodych Polaków minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

— Jesteśmy tutaj nie tylko dlatego, żeby opowiadać o największych wyzwaniach, jakie dzisiaj stoją przed Polską, przed globalną gospodarką, ale także po to, aby pokazać młodym, bardzo zdolnym Polakom, że warto budować swoje ścieżki kariery z myślą o powrocie do Polski, że mamy tak wiele wyzwań i tak wiele obszarów, które mogą być z ich perspektywy wyjątkowe i atrakcyjne — powiedziała podczas wydarzenia Jadwiga Emilewicz.

Okiem eksperta

Jacek Poświata, partner zarządzający, Bain & Company Poland/CEE: Międzynarodową karierę można robić w Polsce

Od trzech lat wspieramy LSE SU Polish Economic Forum. Konferencja jest wydarzeniem, podczas którego liderzy świata gospodarki i politycy mogą wymieniać się poglądami z młodymi ludźmi, którzy w przyszłości przejmą od nich stery. Tutaj obie generacje rozmawiają o wyzwaniach stojących przed polską gospodarką i polskimi firmami, poznają się i wzajemnie uczą od siebie. Chcemy pokazać studentom, że podejmując zatrudnienie w Polsce, mogą rozwijać międzynarodową karierę, i to zarówno w globalnych firmach, jak i w strukturach dużych polskich przedsiębiorstw nastawionych na ekspansję zagraniczną. Również w branży, którą reprezentuję, czyli doradztwie strategicznym, nie brakuje ofert pracy dla młodych, ambitnych ludzi, którzy po studiach i praktyce w Wielkiej Brytanii chcieliby wrócić do kraju. Praca jest bardzo ciekawa, a firmy w Polsce są wciąż w procesie dynamicznych zmian. Moim zdaniem dużo głębszych i szybszych niż w Europie Zachodniej. Ścieżki rozwoju i kariery w firmach w Polsce są zazwyczaj krótsze niż na Zachodzie. Myślę, że młodzi, ambitni ludzie znajdą w kraju atrakcyjne oferty.

Krzysztof Krawczyk, partner, CVC Capital Partners: Digitalizacja przynosi skutki tylko na trwałych fundamentach

Cyfrowa rewolucja przebudowała ukształtowany przez lata system gospodarczy, całkowicie zmieniając modele prowadzenia biznesu, strukturę kosztów, a także oczekiwania i zachowania konsumentów. Jest szereg polskich biznesów, działających w takich branżach jak gaming, usługi finansowe, handel czy telekomunikacja, które poziomem innowacyjności dorównują swoim odpowiednikom na świecie. Na ich korzyść często działa zasada „late-mover advantage”, dzięki czemu wdrażają innowacje sprawdzone, o wyższej efektywności i opierają się na zespołach budowanych od podstaw, a nie na strukturach „zmuszanych” do transformacji. Ale więcej jest firm, w szczególności w segmencie MŚP, przed którymi stoi cały szereg wyzwań — brak kadry menedżerskiej, która rozumie cyfrową gospodarkę, brak dostępu do tych sprawdzonych, efektywnych rozwiązań. Zgodnie z unijną strategią „Europa 2020” już w tym roku wysokość inwestycji w innowacje oraz działania badawczo-rozwojowe powinna osiągnąć 3 proc. PKB UE. Tymczasem w Polsce w 2018 r. nakłady sektora prywatnego i publicznego na B+R wyniosły 1,21 proc., a do końca tego roku ma to być 1,7 proc. Jako fundusz PE chcemy inwestować w spółki, które dzięki wykorzystaniu naszego międzynarodowego zasięgu i dostępu do unikalnego know-how możemy wspólnie z ich zarządami rozwinąć właśnie poprzez strategie digitalowe. W Żabce narzędzia oparte na AI wykorzystywane są na każdym etapie, począwszy od wyboru lokalizacji sklepu po zarządzanie jego asortymentem. W PKP Energetyka transformacja cyfrowa pozwoliła nie tylko na skok jakościowy świadczonych usług, ale także na rozpoczęcie prac nad oparciem zasilania kolei na OZE. Jednak digitalizacja to tylko jeden z elementów budowy „lepszego biznesu”, równie ważna jest trwałość jego fundamentów — poszanowanie zasobów naturalnych, zmniejszanie wpływu na środowisko, partnerskie relacje z pracownikami i otoczeniem biznesowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ PARTNERA

Polecane