Polskie firmy zwykle płacą

Sylwester Sacharczuk
opublikowano: 12-05-2011, 00:00

Groźba nieotrzymania zapłaty od polskich przedsiębiorstw jest mała – twierdzi Coface.

Po kryzysie zaciera się podział na kraje o dużym i małym ryzyku niewypłacalności

Groźba nieotrzymania zapłaty od polskich przedsiębiorstw jest mała – twierdzi Coface.

Polską gospodarkę czeka dynamiczny rozwój, ale na horyzoncie pojawiło się ryzyko wynikające z finansowania tego wzrostu rosnącym zadłużeniem zagranicznym w sektorze przedsiębiorstw — wynika z najnowszego raportu Coface. Jego autorzy twierdzą jednak, że nie przekłada się to na wzrost ryzyka niepłacenia przez firmy zobowiązań, dlatego utrzymali rating Polski na poziomie A3.

— To oznacza, że polskie firmy nie zawsze rozliczają się z kontrahentami na czas, ale w większości regulują zaległości, a ryzyko niewypłacalności jest niewielkie — tłumaczy Maciej Drowanowski, wiceprezes Coface Poland.

Rating opiera się na danych o bankructwach firm i poziomie nieterminowego regulowania zobowiązań. Polska utrzymuje poziom A3 od stycznia zeszłego roku, kiedy została zdjęta z negatywnej listy obserwacyjnej. To cenny wynik, bo nasi sąsiedzi i większość nowych krajów Unii jest w gorszej sytuacji.

Coface podkreśla też nowy trend — po recesji coraz bardziej zaciera się widoczny wcześniej w Europie podział na rozwinięte państwa zachodnie o niskim ryzyku i na rynki rozwijające się, gdzie ryzyko było wyższe.

— Kryzys odmienił tak podzieloną Europę. Sytuacja w Portugalii, Hiszpanii, Grecji czy Irlandii sprawia, że patrzymy na te kraje z rezerwą. Dla odmiany prognozy dla Polski, która przeszła kryzys w miarę bezpiecznie, czy Słowacji są dużo bardziej optymistyczne — uważa Maciej Drowanowski.

Jego zdaniem, w tym roku Polska nadal opierać się będzie złym tendencjom globalnym.

— Sytuacja polskich przedsiębiorstw stabilizuje się. Liczba upadłości maleje, jednak nie jest to spadek zasadniczy i dopiero najbliższe miesiące pokażą, czy polskie firmy mają już za sobą kryzys płynnościowy — dodaje Marcin Siwa, dyrektor ds. oceny ryzyka w Coface Poland.

Po publikacji danych za pierwszy kwartał Coface skorygował w górę prognozy wzrostu PKB dla Polski na 2011 r. — z 3,7 do około 4 proc.

3,2%

W takim tempie, zdaniem Coface, będzie się rozwijać w 2011 r. światowa gospodarka. To o 1 pkt. proc. mniej, niż w 2010 r. Wcześniej Coface spodziewał się 3,4-procentowej dynamiki globalnego wzrostu gospodarczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy