Czytasz dzięki

Polskie fundusze akcyjne płyną na fali wyprzedaży

Anna Borys
opublikowano: 25-04-2008, 00:00

Wyniki funduszy akcyjnych w ostatnich dniach zanurkowały jak indeksy. Najsłabiej zachowuje się portfel DWS Polska Akcji Spółek Eksportowych. Od 15 do 22 kwietnia jednostka inwestycyjna funduszu, który miał zarabiać na sile naszych eksporterów, staniała 6,51 proc. Mistrzostwa świata w 2012 także przestały elektryzować inwestorów. Klienci Allianz Subfundusz Allianz Budownictwo 2012 w tym okresie stracili 5,13 proc. Średniaki zdecydowanie nie należały do faworytów w ostatnich dniach. Dlatego nie dziwi, że najsłabszą trójkę zamyka KBC Portfel VIP Subfundusz KBC Portfel Akcji Średnich Spó- łek. Wypracował on stopę zwrotu -4,82 proc.

Są jednak fundusze, które dzielnie bronią swojej wartości. Najlepiej na placu boju spisuje się DWS Polska Akcji. Między 15 a 22 był nieznacznie na plusie (0,68 proc.). Dobre wyniki wykazują także inne produkty, które inwestują w szeroki rynek akcji, na przykład UniFundusze subfundusz UniMaxAkcje. Jego klienci zarobili w tym okresie 0,56 proc. Podium zamyka Skarbiec Subfundusz Akcji Skarbiec-Akcja z wynikiem 0,53 proc.

Rynek nie ma siły, by rosnąć. Nie ma chętnych do kupowania akcji. Nawet niskie ceny nie są argumentem do zawierania transakcji. Kto wyrwie rynek z letargu? Raczej nie będą to krajowi inwestorzy. Fundusze inwestycyjne nie mogą zacząć kupować, bo nie mają nowych wpłat. Emerytalne także nie są skłonne do nowych inwestycji. Nadzieja w instytucjach zagranicznych, które ostatnio przyglądają się warszawskiemu parkietowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane