Polskie Lobby Przemysłowe wspólnie ze związkami opracuje program dla branży zbrojeniowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-01-2006, 14:11

Polskie Lobby Przemysłowe (PLP) wspólnie z NSZZ Solidarność i innymi związkami zawodowymi opracuje program dla branży zbrojeniowej, podobny do tego, jaki opracował niemiecki związek zawodowy IG Metall - powiedział na piątkowej konferencji prasowej dr Paweł Soroka z PLP.

Polskie Lobby Przemysłowe (PLP) wspólnie z NSZZ Solidarność i innymi związkami zawodowymi opracuje program dla branży zbrojeniowej, podobny do tego, jaki opracował niemiecki związek zawodowy IG Metall - powiedział na piątkowej konferencji prasowej dr Paweł Soroka z PLP.

    "Będziemy tworzyć program nie tylko dla przemysłu lotniczego, ale dla całej branży zbrojeniowej, nie tylko współpracując z Solidarnością, ale i ze wszystkimi związkami zawodowymi tej branży" - powiedział PAP dr Soroka.

    Dodał, że program po opracowaniu zostanie przedstawiony Komisji Trójstronnej i rządowi "w końcu lutego".

    Według niego, program, podobnie jak program przedstawiony niemieckiemu rządowi przez związkowców z IG Metall, zawierać będzie zalecenie stworzenia centrów technologicznych branży zbrojeniowej za dotacje unijne, utworzenia instytucji koordynującej politykę przemysłową oraz importową i eksportową w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego oraz stopniowego otwierania polskiego rynku zbrojeniowego.

    "Polska jest jednym z nowych państw Unii Europejskiej, który ma w miarę rozbudowany przemysł zbrojeniowy. Państwa, takie jak Czechy i Słowacja, które taki przemysł także miały, obecnie się nie liczą. Jednak nie jesteśmy gotowi do otwarcia rynku i powinniśmy się do tego właściwie przygotować, tworząc choćby strukturę, która będzie koordynować działania przemysłu i która z europejskimi partnerami będzie rozmawiać" - powiedział PAP ekspert PLP Tomasz Hypki.

    W czwartek największy niemiecki związek zawodowy pracowników przemysłu elektromaszynowego IG Metall przedstawił rządowi Angeli Merkel dokument dotyczący "konieczności ratowania niemieckiego militarnego przemysłu lotniczego".

    Dokument ten zawierał takie zalecenia jak m.in stworzenie jednolitego systemu umożliwiającego utrzymanie mocy wytwórczych (tzw. gotowości produkcyjnej) w sektorze lotniczym, posłużenie się funduszami unijnymi dla stworzenia centrów technologicznych w Niemczech, przejęcie dominującej roli w konsolidacji militarnego sektora lotniczego w UE oraz stworzenie programu sprzedaży produktów tej branży opartego na zasadach wspólnotowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane