Polskie obligacje umacniały się przez cały tydzień

Lesław Kretowicz, ISB
opublikowano: 29-08-2008, 15:33

Mijający tydzień na rynku obligacji był bardzo ciekawy, a rentowności polskich papierów poszły w górę. Zdaniem analityków, po "jastrzębim" komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oraz wyższym od oczekiwań wzroście PKB inwestorzy znów uwierzyli w  jesienną podwyżkę stóp procentowych.

"Rentowności polskich obligacji rosły w minionym tygodniu za sprawą 'jastrzębiego' komunikatu po posiedzeniu RPP. Drugim impulsem prowzrostowym była dzisiejsza publikacja o 5,8-proc. wzroście gospodarczym" - powiedział analityk Banku Zachodniego WBK Piotr Bielski.

Ekonomista wyjaśnił, że o ile w jeszcze ubiegłym tygodniu rosła ilość inwestorów przekonanych o możliwym zakończeniu serii podwyżek stóp, to teraz znów wróciły nadzieje na co najmniej jedno zacieśnienie polityk monetarnej. A to oznacza ponowne zainteresowanie polskimi papierami, choć na rozwój sytuacji bardzo duży wpływ będą mieć przyszłotygodniowe publikacje wskaźników za granicą.

"Przyszły tydzień będzie bardzo ważny dla rynku obligacji. Co prawda, w Polsce poznamy tylko jedną daną - prognozę inflacji resortu finansów, ale za granicą nastąpi wysyp bardzo ważnych informacji. Najważniejsze będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i ton komunikatu po nim, a także dane z rynku pracy w USA oraz sprzedaż detaliczna i wskaźnik PPI w strefie euro" - wyliczył analityk BZ WBK.

Bielski wyjaśnił więc, że wobec tak wielu niepewności trudno jednoznacznie ocenić możliwy przebieg notowań na rynku obligacji w przyszłym tygodniu i prawdopodobnie sytuacja będzie zmieniać się bardzo dynamicznie, w zależności od wydźwięku poszczególnych danych.

W piątek ok. godz. 15:00 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 6,34% (wobec 6,31% w miniony piątek), pięcioletnie notowano na poziomie 6,17% (6,07%), a rentowności dziesięcioletnich wyniosły 6,06% (6,06%). (ISB)

lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz, ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polskie obligacje umacniały się przez cały tydzień