Polskie produkty mierzą wysoko

opublikowano: 23-02-2015, 00:00

Nowoczesne i innowacyjne wyroby spożywcze z Polski można spotkać w niemal każdym zakątku świata, a nasi wytwórcy należą do światowej czołówki

Dowodem na silną pozycję Polski na globalnym rynku żywności jest jej spektakularny sukces eksportowy. Sektor rolno-spożywczy pozostaje jedną z nielicznych gałęzi gospodarki, która uzyskuje dodatni bilans w wymianie handlowej.

Zagraniczne wyprawy żywności

Coraz większą część polskiego eksportu żywności stanowią tzw. towary przetworzone i wysokiego przetworzenia, czyli zamiast surowego mięsa wędliny wędzone i regionalne, zamiast cukru — wyroby cukiernicze, a zamiast owoców — soki owocowe przeznaczone dla dzieci. Polscy producenci, borykając się regularnie z barierami na rynku wschodnim i będąc jednocześnie świadomymi, że dynamika eksportu do UE nie może rosnąć bez końca, poszukują nowych rynków w Azji, Ameryce, Afryce.

Jakość polskiej żywności w połączeniu z talentem polskich menedżerów pozwala dokonywać marketingowych cudów, przypominających sprzedaż piasku na pustyni. Przykład? Kawą z firmy Instanta z Żor delektują się Peruwiańczycy, Tajowie czy też mieszkańcy Arabii Saudyjskiej, a tysiące ton polskich serów trafia każdego roku np. na rynki Niemiec, czy Włoch.

Kolejnym rynkiem, na którym polskie firmy spożywcze radzą sobie coraz śmielej, są Chiny. W 2014 r. dzięki wsparciu ministerstwa rolnictwa oraz PAIIZ blisko 70 polskich producentów z branży mleczarskiej zdobyło certyfikaty eksportowe. Państwo Środka to jeden ze 180 krajów, do których eksportuje swoje produkty mleczarskie firma Łowicz, w dodatku jest to dla firmy rynek o największej dynamice sprzedaży mleka.

Twarogi natomiast dobrze przyjęły się na rynku brytyjskim i słowackim, a łowickie masło ma mocną pozycję w krajach UE. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zdobywania rynku jest nawiązanie współpracy z lokalnym partnerem. W ubiegłym roku Grupa Maspex Wadowice utworzyła spółkę joint venture z jedną z czołowych tureckich firm — Tat Gida, aby wprowadzić na rynek turecki soki Kubuś (pod nazwą Tedi). Na efekty nie trzeba było długo czekać — średnio co drugie dziecko w Turcji spróbowało już soków Tedi.

Produkty Maspeksu są liderami w kategorii soków przecierowych w Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech, Litwie i Łotwie oraz w Czechach i na Słowacji. Także Sokołów ma wiele sukcesów eksportowych na rynkach europejskich oraz amerykańskim. Ale nikt zapewne nie spodziewałby się również po polskiej firmie sprzedaży produktów wieprzowych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W swoje inwestujemy

Popularność i marka polskich produktów na świecie jest też efektem stałego inwestowania w rozwój. W branży trwa nieustanny wyścig technologiczny, do którego angażowani są najlepsi specjaliści i najnowocześniejsze laboratoria badawcze. Efektem tych prac są nowe smaki, opakowania i technologie podnoszące jakość wyrobów. Liderzy rynku nie oszczędzają na innowacjach.

Koszt wprowadzonej niedawno przez Tymbark technologii o nazwie Top Aseptic, umożliwiającej produkcję soków, nektarów i napojów w opakowaniach plastikowych bez użycia konserwantów i sztucznych barwników, jest trzykrotnie większy w porównaniu z kosztem zainstalowania technologii stosowanej przy produkcji napojów z konserwantami. Polacy uważają, że produkty spożywcze powinny być mocniej promowane w świecie i stać się wizytówką naszego kraju.

W przeprowadzonych w 2013 r. na zlecenie MSZ badaniach ankietowani wskazywali, że wśród polskich artykułów, które należałoby eksponować za granicą szczególne miejsca zajmuje polska żywność: wędliny, oscypek, alkohol, produkty regionalne, sery czy chleb. Sentyment Polaków do polskiego jedzenia jest także jednym z powodów sukcesów eksportowych na rynku brytyjskim. Jednak nie tylko jakość naszych produktów spożywczych zaskarbia sobie sympatię i szacunek konsumentów. Branża spożywcza jest liderem na polskim rynku w praktycznej realizacji idei społecznie odpowiedzialnego biznesu.

Jedną z flagowych inicjatyw jest „Partnerstwo dla Zdrowia” utworzone przez firmy Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka, Danone i Lubella oraz Instytut Matki i Dziecka. Celem Partnerstwa jest promowanie zdrowego odżywiania jako podstawy rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku szkolnym. Widocznym efektem działań partnerstwa było m.in. wprowadzenie na polski rynek pierwszego produktu z misją społeczną — kaszki manny Mleczny Start, dostępnej w cenie przystępnej nawet dla mniej zasobnych klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu