Polskie przedsiębiorstwa poszły sobie na majówkę

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 19-06-2008, 00:00

Produkcja przemysłowa poszła w maju ostro w dół. Spowolnienie gospodarcze daje o sobie znać.

Produkcja przemysłowa gwałtownie hamuje — wynika z danych GUS

Produkcja przemysłowa poszła w maju ostro w dół. Spowolnienie gospodarcze daje o sobie znać.

Alarmujące dane napływają z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wynika z nich, że produkcja przemysłowa gwałtownie hamuje. Dynamika zmalała w maju do 2,3 proc. z 15,1 proc. w kwietniu. Mamy więc powtórkę z marca, gdy to spadła do 1 proc. Kiedy GUS opublikował fatalne marcowe dane, analitycy zgodnie twierdzili, że był to efekt wyjątkowo wczesnych w tym roku świąt wielkanocnych. Teraz opinie są podobne.

— Dane mogą wzbudzać duży niepokój, ale nie jest to uzasadnione. Maj był w tym roku wyjątkowy. Mieliśmy dwa „długie weekendy”, w poprzednim roku w maju był tylko jeden. To musiało odbić się na produkcji — uważa Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club.

Pojawiają się i głosy znacznie mniej optymistyczne.

— Kalendarzowi nie można przypisać tak dużego spadku. Odsezonowane dane pokazują, że produkcja zahamowała — mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Niezależnie od tego, jak duży wpływ na wczorajsze dane miał kalendarz, jedno jest pewne — gospodarka będzie zwalniać. Zdaniem Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, w drugiej połowie roku tempo wzrostu gospodarczego spadnie poniżej 6 proc., do poziomu najniższego od ponad dwóch lat.

Partnerzy przeszkadzają

— W całym roku będziemy rozwijać się w tempie 5,5 proc. Kolejne dwa kwartały będą więc znacznie słabsze od tego półrocza. Dynamika wyniesie około 5 proc. Taki też wzrost PKB utrzyma się w 2009 r. — mówi Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Jej zdaniem, głównym powodem hamowania są słabsze warunki dla eksporterów.

— Złoty jest coraz silniejszy, to odbiera konkurencyjność naszym producentom sprzedającym za granicą. Ale jeszcze poważniejszą barierą staje się osłabienie koniunktury u naszych głównych partnerów handlowych: w strefie euro. Coraz większa część eksporterów to międzynarodowe koncerny, dla których kurs ma małe znaczenie. Znacznie ważniejszy jest dla nich popyt u odbiorców, a ten słabnie — mówi Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Na szczęście, mniejszemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszyć będzie słabnąca inflacja. Według wiceminister, w szczycie w sierpniu wskaźnik cen sięgnie 4,5 proc.

— W całym roku średnia inflacja wyniesie 4,1 proc. To oznacza, że od września będzie się obniżać. Na koniec roku spadnie poniżej 4 proc. W 2009 r. wzrost cen nadal będzie zwalniać, średnio wyniesie 2,9 proc. — uważa Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Mimo to spodziewa się zacieśniania polityki monetarnej.

— Trudno nie oczekiwać podwyżek stóp procentowych, kiedy inflacja jest znacznie powyżej celu — argumentuje wiceminister.

Bez mostu utoniemy

Za spadek inflacji w dużej mierze odpowiedzialne będzie osłabienie koniunktury.

— Słabszy eksport spowoduje ograniczenie tempa wzrostu zatrudnienia, a w konsekwencji osłabi presję płacową. Tempo wzrostu realnych wynagrodzeń spadnie w przyszłym roku z obecnych 8 do 5 proc. Popyt więc lekko zmaleje — mówi Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Jej zdaniem, osłabienie wzrostu nie zagraża jednak założeniom programu konwergencji, czyli dokumentu ze ścieżką dojścia do strefy euro.

— Deficyt budżetowy na 2009 r., nie wyższy niż 18,2 mld zł, został ustalony tak, by spełniać postanowienia programu, i jest bezpieczny — zapewnia wiceminister.

Dodaje, że rząd musi ciąć wydatki, by zmieścić się w ustalonej kwocie.

— Kluczową kwestią zarówno dla budżetu na przyszły rok, jak i dla całego programu konwergencji jest reforma emerytur pomostowych. Mam nadzieję, że prace nad ustawą uda się zakończyć przed końcem tego roku — mówi Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Jacek Kowalczyk

j.kowalczyk@pb.pl % 022-333-99-38

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu