Polskie regulacje komplikuje UE

IWA
opublikowano: 23-05-2012, 00:00

Resort gospodarki szykuje trzecią deregulację i chce uprościć rozliczenia podatkowe.

Kolejna ustawa deregulacyjna przygotowywana przez Ministerstwo Gospodarki (MG) ma ograniczyć obciążenia administracyjne i obowiązki informacyjne przedsiębiorców oraz zmniejszyć koszty wykonywania działalności gospodarczej.

— Obecnie trwają końcowe prace nad ostatecznymi rozwiązaniami, następnie ministerstwo przeprowadzi uzgodnienia międzyresortowei konsultacje społeczne projektu założeń — poinformował wiceminister Mariusz Haładyj w odpowiedzi na interpelację posła Johna Abrahama Godsona w sprawie barier w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw wynikających z niestabilnego systemu podatkowego. Prace nad założeniami projektowanej ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych rozpoczęto w drugiej połowie 2011 r. Wiceminister wyjaśnił, że analizowane są też możliwości uproszczenia rozliczeń podatkowych oraz ograniczenia obciążeń związane ze stosowaniem prawa podatkowego.

Mariusz Haładyj zaznaczył, że w dużym stopniu kształt krajowych przepisów wynika z prawa UE i konieczności ich dostosowania do regulacji wspólnotowych. Szczególnie chodzi o regulacje podatku od towarów i usług (VAT), które muszą być dostosowane do dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

— Przepisy krajowe, wynikające z wdrożenia wspólnotowych, są często wskazywane jako decydujące o skomplikowaniu przepisów podatkowych w Polsce — przyznał minister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu