Czytasz dzięki

Polubownie to fachowo

Piotr Nowaczyk
opublikowano: 05-10-2006, 00:00

Rozwój sądownictwa polubownego w Polsce leży nie tylko w interesie przedsiębiorców, choć to oni najbardziej korzystają z szybkiego i profesjonalnego rozstrzygania sporów. Arbitraż gospodarczy stał się alternatywą dla sądów powszechnych, nienadążających z rozpatrywaniem spraw gospodarczych.

Atutem arbitrażu jest m.in. szybkość i fachowość, z jaką prowadzone są postępowania. Obecnie obowiązujące przepisy kodeksu po- stępowania cywilnego wymagają jednak poprawek, które zawiera przygotowana już nowelizacja. Wszystkie sprawy o uchyle- nie wyroków sądów polubownych rozpatrywałby Sąd Apelacyjny w Warszawie, co zagwarantowałoby jednolitość orzecznictwa i pozwoliłoby na szybsze rozpoznawanie skarg. Ważną zmianą byłaby rezygnacja z dwuinstancyjnego postępowania wobec skargi o uchylenie wyroków sądów polubownych, jak również z kasacji od wyroków i postanowień kończących postępowanie. Nie ma uzasadnienia dla dwuinstancyjnej kontroli sprawy rozstrzygniętej już wyrokiem sądu polubownego, którego orzecznictwu strony poddały się dobrowolnie.

W krajach, w których wprowadzono jedną instancję odwoławczą, podmioty zagraniczne chętniej prowadzą postępowanie arbitrażowe. Sądownictwo polubowne w międzynarodowym obrocie gospodarczym stało się tam bardzo popularne. Również Polska podąża w tę stronę. Już teraz jedną piątą spraw rozpatrywanych przez Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej — największy stały sąd polubowny — stanowią sprawy o charakterze międzynarodowym.

PIOTR NOWACZYK

prezes Sądu Arbitrażowego przy KIG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Nowaczyk

Polecane