Polwax szykuje inwestycję

ISBNews
opublikowano: 16-03-2016, 08:55

Polwax planuje do końca marca br. przygotować biznesplan dla planowanej instalacji odolejania rozpuszczalnikowego, a proces pozyskania finansowania chce zakończyć do połowy czerwca, poinformował ISBnews prezes Dominik Tomczyk.

"Do końca marca chcemy przygotować biznesplan, dokonać wielowariantowych obliczeń oraz przygotować memorandum inwestycyjne, które zostanie przesłane do licznych banków, które już teraz zgłosiły się do nas i wyraziły zainteresowanie uczestniczeniem w procesie finansowania instalacji" - powiedział Tomczyk w rozmowie z ISBnews. 

Następnie zarząd spółki wybierze dwa lub trzy banki, z którymi rozpoczną się kluczowe rozmowy.

"Mamy nadzieję, że proces pozyskania finansowania zakończymy najpóźniej do połowy czerwca. Dopiero wtedy przedstawimy wszystkim uczestnikom rynku ostateczne cyfry, pokażemy, jak spółka będzie wyglądać po wybudowaniu i uruchomieniu instalacji itd." - dodał prezes.

Polwax pod koniec listopada ub.r. otrzymał od ThyssenKrupp projekt bazowy instalacji. W tej chwili są już przeliczone wskaźniki capex i opex dla projektu bazowego, jednak do czasu zamknięciu procesu pozyskania finansowania spółka nie będzie podawać żadnych kwot, wskazał także Tomczyk.

Nie licząc nakładów związanych z budową instalacji odolejania rozpuszczalnikowego, Polwax planuje wydać na inwestycje 3,5 mln zł w 2015 r. W ostatnich 4 latach nakłady inwestycyjne wyniosły 28 mln zł.

Prezes podkreślił, że planowana inwestycja sprawiła, iż do spółki zaczęły się zgłaszać firmy operujące na rynku produktów chemicznych i petrochemicznych, ale też analizujące ten rynek.

"W konsekwencji już dziś dostajemy konkretne propozycje długoterminowych umów na wiele produktów, jakie powstaną z nowej instalacji. To nas utwierdza w przekonaniu, że dokonaliśmy właściwej analizy i oceny rynku" - powiedział Tomczyk.

Polwax ogłosił w marcu 2015 r., że planuje budowę instalacji odolejania rozpuszczalnikowego w Czechowicach-Dziedzicach, tzw. projektu Future. Spółka szacowała wówczas koszt tego projektu na ok. 60-80 mln zł. Dostawcą kluczowych elementów technologii będzie ThyssenKrupp. Poprzez budowę instalacji spółka chce osiągnąć 50% wartościowego udziału wyrobów specjalistycznych dla przemysłu w sprzedaży w 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane