Pomimo oficjalnie ogłoszonej recesji indeksy w USA zwyżkują

Przemek Barankiewicz
26-11-2001, 20:11

Po 10 latach boomu gospodarczego recesja w USA została oficjalnie ogłoszona przez Narodowe Biuro Statystyczne. Chociaż w praktyce wszyscy zdawali sobie z tego sprawę, indeksy zareagowały chwilowym spadkiem. Po godzinie rozpoczął wzrost, bo giełdy liczą, że ożywienie nastąpi szybciej niż w lipcu 2002r., jak prognozuje biuro.

Indeks Dow Jones ma ciągle szanse na pokonanie granicy 10 tys. punktów dzięki akcjom Intela. Spółka poinformowała o opracowaniu nowej technologii produkcji tranzystorów , która pozwoli mu produkować tysiąckrotnie szybsze mikroprocesory, jednocześnie zużywające mniej energii.

Znakomite nastroje panują wśród dotkomów. Blisko 20 proc. zyskują udziałowcy wirtualnej księgarni Amazon. Spółka poinformowała, że pierwszy weekend świątecznego sezonu przyniósł jej wyraźną poprawę wyników sprzedaży. Mocno w górę idzie też cena akcji portalu Yahoo. W miniony weekend dział sprzedaży spółki uzyskał dochody o 75 proc. wyższe niż podczas ubiegłorocznego okresu Święta Dziękczynienia.

Danych o recesji wyraźnie nie potwierdza także Wal-Mart, największa na świecie sieć handlowa. W piątek jej sprzedaż osiągnęła najwyższy rekordowy poziom w historii. Kurs spółki nie zareagował jednak na tę wiadomość.

Mocno w dół idzie za to cena akcji Lucent Technologies. Analitycy banku inwestycyjnego Morgan Stanley obniżyli rekomendację papierów spółki. Ich zdaniem kurs akcji największego w USA producenta sprzętu telefonicznego rósł ostatnio zdecydowanie szybciej niż poprawiała się fundamentalna sytuacja podmiotu.

Wyraźnie tanieją udziały spółek z branży paliwowej, co wiąże się z dalszym spadkiem cen ropy na światowych rynkach. Po 2 proc. tracą m.in. kursy koncernów Exxon Mobil i ChevronTexaco.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Pomimo oficjalnie ogłoszonej recesji indeksy w USA zwyżkują