Pomnik Kolumba zostanie zastąpiony repliką prekolumbijskiego monumentu

PAP , DI
opublikowano: 14-10-2021, 12:16

12 października, dzień, w którym Kolumb w 1492 r. dotarł do Ameryki, świętowany jest na świecie jako Dzień Kolumba, w Ameryce Łacińskiej natomiast jako Dzień Ludu.

Pomnik Krzysztofa Kolumba w mieście Meksyk zostanie zastąpiony repliką rzeźby „Młoda kobieta z Amajac” wykonanej przez rdzennych mieszkańców kraju w czasach prekolumbijskich — ogłosiła w 529. rocznicę przybycia Kolumba do Ameryki Claudia Sheinbaum, burmistrz miasta.

Pomnik w centrum stolicy został zdjęty z cokołu w 2020 r. po tym, gdy aktywiści ruchu walczącego o prawa rdzennej ludności zagrozili, że go obalą. Ma zostać przeniesiony do parku w innej części stolicy.

Zmiana pomnika będzie częścią procesu „dekolonizacji” alei Reformy, jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta. Nowy monument, który zostanie ustawiony na cokole po pomniku Kolumba, będzie trzy razy większy od rzeźby genueńskiego odkrywcy, co ma przypominać o tym, że „kobiety z ludów tubylczych były najbardziej prześladowane podczas okresu kolonialnego i po nim” — powiedziała Claudia Sheinbaum.

Oryginał „Młodej kobiety z Amajac” został odnaleziony w styczniu i znajduje się w Muzeum Antropologicznym, gdzie powstaje jego kopia. Rzeźba prawdopodobnie została wykonana przez Indian z grupy Huasteków w czasach prekolumbijskich i przedstawia jedną z przywódczyń tej społeczności.

12 października, dzień przybycia do Ameryki genueńskiego odkrywcy, świętowany jest na świecie jako Dzień Kolumba. W Meksyku i innych państwach Ameryki Łacińskiej obchodzony jest jako Dzień Ludu i jest postrzegany jako upamiętnienie oporu rdzennych mieszkańców wobec podboju przez Europejczyków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane