Pomoc na razie możliwa

Marek Knitter
opublikowano: 26-08-2003, 00:00

Ankietowani przez „PB” ekonomiści i przedsiębiorcy nie są ultraliberałami. Ich zdaniem, rząd może pomagać kulejącym przedsiębiorstwom.

Janusz Jankowiak

główny ekonomista BRE Banku

- W sektorze prywatnym dopuszczalne są protesty pracowników w obronie zakładu, jeśli na przykład jest on jedynym dużym pracodawcą w regionie. W takiej sytuacji można sobie wyobrazić, że rząd próbuje jakoś pomóc. Podobnie dzieje się na przykład we Włoszech, gdzie rząd ratuje miejsca pracy w prywatnym holdingu, jakim jest FIAT. Natomiast tam, gdzie Skarb Państwa posiada udziały, rząd nadal będzie dokładał pieniądze podatników, mając nadzieję, że prywatyzacja w końcu dojdzie do skutku. Należy jednak zauważyć, że od przyszłego roku każda taka pomoc będzie monitorowana przez Brukselę.

Dariusz Filar

główny ekonomista Pekao SA

- W tych przedsiębiorstwach, w których Skarb Państwa posiada udziały, rząd nie powinien uchylać się od współodpowiedzialności. Nawet wówczas, gdy w grę wchodzą mniejszościowe udziały. Mam natomiast wątpliwości wobec udzielania pomocy firmom prywatnym. Jednak resort gospodarki bardzo umiejętnie podchodzi do takich problemów, proponując rozwiązania, które nie rodzą większych zobowiązań budżetu.

Jerzy Majchrzak

szef biura zarządu ZM Sokołów

- Nie spodziewałbym się większego nasilenia protestów. Rząd nie ma już skąd brać pieniędzy na pomoc. Sytuacja finansowa państwa jest rozchwiana i ewentualne decyzje rządu mogą zagrozić uchwaleniu budżetu na 2004 r. Największe kłopoty ma sektor państwowy. Pewne decyzje polityczne spowodowały, że nie podjęto odpowiednich kroków wcześniej i teraz mamy tego konsekwencje. Sektor prywatny nie chce wyciągać rąk do rządu. Chciałby tylko, by rząd nie przeszkadzał i nie inicjował niekorzystnych ustaw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu