Pomoc w handlu masz jak w banku

Martyna Mroczek
opublikowano: 24-10-2007, 00:00

W XV w. w północnych Włoszech powstały pierwsze banki. Odtąd nieprzerwanie finansują działalność handlową firm.

Bankierzy zapewnią transakcji handlowej bezpieczeństwo, a w razie potrzeby wyłożą gotówkę

W XV w. w północnych Włoszech powstały pierwsze banki. Odtąd nieprzerwanie finansują działalność handlową firm.

Najpopularniejszym narzędziem bankowym wykorzystywanym przez firmy są kredyty obrotowe. Ten rodzaj finansowania oferują Kredyt Bank, BZ WBK, Citibank Handlowy, BPH, Deutsche Bank, Getin Bank, Fortis, ING Bank Śląski, BOŚ, BGŻ, BISE, czyli większość banków obsługujących przedsiębiorstwa.

— Klienci banków często wybierają kredyt obrotowy, jako jedyną formę finansowania działalności, ze względu na szybki i prosty dostęp do takiego instrumentu. Należy jednak zauważyć, że ta forma to dla przedsiębiorstwa koszty oraz obciążenie kredytowe. Firmy poszukujące alternatywnych form finansowania, takich, które nie obciążą ich majątku trwałego i zapewnią dostęp do pieniędzy ich dłużników czy kontrahentów, mogą skorzystać np. z dyskontowania faktur — tłumaczy Monika Blicharz, specjalista ds. strukturyzowanych transakcji handlowych w departamencie finansowania handlu Kredyt Banku.

Jest to operacja, w której bank odkupuje faktury przed terminem płatności, dokonując odpowiednich potrąceń.

Z kolei dyskonto weksli pozwala wyeliminować ryzyko związane z ewentualnymi opóźnieniami w spłacie należności i z brakiem zapłaty w ogóle. Taka usługa dostępna jest m.in. w BGŻ, ING Banku Śląskim, BZ WBK, Citibanku Handlowym.

Każdemu według potrzeb

Banki starają się przyciągnąć klientów ciekawymi, oryginalnymi produktami. I tak np. Fortis Bank proponuje usługę prefinansowania eksportu —rozwiązanie służące przede wszystkim finansowaniu kontraktów eksportowych w fazie realizacji, czyli przed wyprodukowaniem lub wysłaniem przedmiotu kontraktu za granicę. To pomysł stworzony dla eksporterów szukających pieniędzy na zakup surowców potrzebnych do produkcji eksportowanego towaru lub na sfinansowanie zapasów magazynowych przed ukończeniem produkcji czy zrealizowaniem dostawy. Zabezpieczeniem oraz źródłem spłaty takiego kredytu mogą być przyszłe należności eksportowe wynikające z zawartego kontraktu.

Partner firmy

BPH i Citibank Handlowy stworzyły program finansowania dostawców, w ramach którego bank na wniosek odbiorcy spłaca terminowo jego zobowiązania handlowe i odracza termin płatności dla dłużnika. W ten sposób powstaje także program lojalnościowy — odbiorca, który spłaca wcześniej faktury, pozwala swojemu dostawcy na zwiększenie limitów handlowych.

— Choć rola banku jako podmiotu wspierającego wymianę handlową zmieniła się przez lata, nadal jest on dla przedsiębiorstwa partnerem, który przygotowuje rozwiązania z zakresu wspierania handlu krajowego i międzynarodowego. Rolą banku jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa transakcjom handlowym oraz dostarczenie finansowania, gdy jest to niezbędne — zaznacza Anna Zając, dyrektor w DnB Nord.

Ważną funkcją, którą pełnią banki, jest także doradztwo i tworzenie oferty dopasowanej do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców.

Kto wam pomaga w finansowaniu

Boris Korolem

dyrektor handlowy firmy Blaucraft, producenta elektronarzędzi

Korzystamy z faktoringu w Raiffeisen Banku, co pozwala uzyskać płynność finansową przy długich terminach odroczenia płatności dla naszych kontrahentów. Jest to bardzo istotne w handlu. Z kolei w związku z rozszerzeniem działalności przenosimy się do nowej siedziby i powiększamy magazyny — w tym zakresie uzyskujemy finansowanie z leasingu w banku Millennium. Wykorzystanie leasingu finansowego i obrotowego pozwala nam sfinansować zarówno grunt, jak i budynek biurowo-magazynowy. Dzięki elastyczności banków w negocjacjach mogliśmy dobierać optymalne warunki wykorzystania ich produktów.

Jacek Szwoch

Prezes zarządu Swisspor Polska, firmy produkującej materiały do izolacji

Współpracujemy z bankami w zakresie finansowania handlu, korzystając z kredytów obrotowych i kredytów w rachunkach bieżących. Ten drugi jest szczególnie wygodny. W obrębie limitu można się zadłużyć na taką kwotę, która akurat jest nam potrzebna — np. na zakup materiałów do produkcji. Do niedawna korzystaliśmy również z gwarancji bankowych, ponieważ nasz dostawca wymagał ich na początku współpracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Martyna Mroczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy