Pomocna dłoń na starcie biznesu

[MBE]
opublikowano: 14-02-2012, 00:00

Na Śląsku promują przedsiębiorczość wśród studentów i pracowników naukowych.

Trwa rekrutacja do projektu, który ma zachęcić studentów i pracowników naukowych ze Śląska do debiutu w świecie biznesu. Jego uczestnicy biorą udział w szkoleniach, mogą liczyć również na profesjonalne doradztwo w temacie rozpoczynania działalności gospodarczej.

Projekt „Przedsiębiorczość Akademicka na START” realizuje Politechnika Śląska w Gliwicach, a partnerami są śląskie uczelnie, Zamek Cieszyn oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. I to właśnie ta ostatnia instytucja prowadzi aktualnie rekrutację studentów i pracowników naukowych do kolejnych edycji szkoleń.

— To projekt, w ramach którego chcemy podpowiedzieć młodym ludziom, jak mogą wykorzystać umiejętności i wiedzę zdobytą na uczelni we własnej działalności gospodarczej — tłumaczy Marcin Wanat, specjalista ds. Akademickiego Punktu Informacji Biznesowej.

W każdej edycji uczestnicy projektu mogą skorzystać z pięciu modułów szkoleniowych: „Skuteczne zarządzanie innowacyjnym przedsiębiorstwem”, podczas którego poznają zasady funkcjonowania innowacyjnych przedsiębiorstw, w tym również firm spin off/ spin out, dowiadują się, na czym polegają mediacje i negocjacje biznesowe, i uczą się zarządzania finansami i ryzykiem w małej firmie, „Instrumenty doskonalenia funkcjonowania przedsiębiorstw,ich współpracy z uczelniami i otoczeniem biznesu”, podczas którego zapoznają się z koncepcją aniołów biznesu, zasadami funkcjonowania rynku NewConnect, funduszy venture capital, private equity i seed capital.

Na szkoleniu zatytułowanym „Dizajn 100% innowacyjności” uczestnicy uczą się kreowania wizerunku i marki poprzez identyfikację wizualną, a na spotkaniach pod hasłem „Praktyczne aspekty prowadzenia działalności” odbywają tzw. wizytę studyjną, podczas której obserwują, jak działa przedsiębiorstwo typu spin off/ spin out w instytucjach otoczenia biznesu. Studenci i pracownicy naukowi biorą też udział w symulacyjnej grze decyzyjnej ukierunkowanej na rozwój cech i postaw przedsiębiorczych, która ma ich przygotować do podjęcia działalności gospodarczej. Podstawą analizy, dokonywanej w trakcie gry, są case study uwzględniające specyfikę problematyki badawczej zespołu.

Dodatkowo każdy uczestnik projektu dostaje indywidualne wsparcie doradcze. Osoby zainteresowane wzięciem w nim udziału powinny zgłosić się za pomocą formularza on-line dostępnego na stronie www.start. polsl.pl. Pozostali partnerzy projektu, czyli śląskie uczelnie, również prowadzą rekrutacje wśród swoich studentów i pracowników.

WIĘCEJ INFORMACJI

www.start.polsl.pl Udziela ich również: Marcin Wanat tel.: 32 351 11 80 w. 140 e-mail: start@rig.katowice.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [MBE]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu