Pomyśl o liniowym, gdy zarabiasz ponad 72 tys. zł

Magdalena Matusik
opublikowano: 07-09-2004, 00:00

Jeśli osiągasz wysokie dochody i nie wybrałeś stawki 19 proc., to powinieneś przynajmniej rozważyć taki wariant.

Nową możliwością dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, o której było głośno na początku roku, jest wybór formy opodatkowania: według skali podatkowej, albo liniowo ze stawką 19 proc., bez kwoty wolnej od podatku.

Jeśli podatnik wybierze to drugie rozwiązanie, zobowiązany jest do 20 stycznia złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego odpowiednie oświadczenie. Gdy rozpoczyna działalność gospodarczą w trakcie roku, również może skorzystać z liniowego opodatkowania. W tym celu musi złożyć takie samo oświadczenie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Ważne obliczenia

Marian Jankowski z kancelarii Lidmar przeanalizował wzrost efektywnej stopy podatkowaej (ESP) w odniesieniu do wzrostu dochodów rocznych według skali progresywnej i liniowej (obowiązujących w tym roku podatkowym). Można zauważyć pewne prawidłowości:

- w przypadku podatku liniowego efektywna stopa podatkowa jest równa 19 proc.

- podatek o skali progresywnej rośnie wraz ze wzrostem podstawy opodatkowania. Efektywna stopa podatkowa (ESP) zwiększa się wraz z dochodem.

— Z porównania tych dwóch systemów opodatkowania wynika, że w przypadku podatku liniowego większym ciężarem podatkowym zostaną obciążeni podatnicy o dochodach do 42 tys. zł rocznie, a dokładnie — 41 842,80 zł — zauważa Marian Jankowski.

Natomiast podatek liniowy zdecydowanie opłaca się wybrać tym podatnikom, których planowane dochody roczne sięgają co najmniej 78 tys. zł.

Istotne ograniczenia

Trzeba pamiętać, że nie wszyscy mogą skorzystać z tej formy opodatkowania. Ustawodawca wprowadził barierę i postanowił, że podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej oraz podatnicy, którzy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej wykonywali w ramach stosunku pracy lub w ramach spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki, nie mogą wybrać podatku liniowego.

Wybór 19-proc. stawki podatku wyklucza możliwość skorzystania ze wspólnego opodatkowania się z małżonkiem lub łącznego opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących małoletnie dzieci. Podatnik taki nie może również dokonywać odliczeń od dochodu i od podatku. Wyjątkiem są odliczenia opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Wybór stawki 19 proc. wyklucza możliwość korzystania z ulg, na zasadzie praw nabytych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Matusik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Pomyśl o liniowym, gdy zarabiasz ponad 72 tys. zł