Ponad 1 mld EUR rocznie na rozwój polskich firm w latach 2007-2013

(Marek Druś)
opublikowano: 16-10-2006, 14:28

Środki będą pochodziły m.in. z unijnego programu "Innowacyjna Gospodarka" oraz regionalnych programów operacyjnych.

W latach 2007-2013 Polska będzie otrzymywać z Unii Europejskiej ponad 1 mld euro rocznie na rozwój przedsiębiorczości, w tym na tworzenie klastrów - poinformował w poniedziałek wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek.

Środki te będą pochodziły m.in. z unijnego programu "Innowacyjna Gospodarka" oraz regionalnych programów operacyjnych. Kaczmarek poinformował na konferencji prasowej, że "te programy będą zawierały konkretne instrumenty finansowe wspierające przedsiębiorczość i rozpoczynanie działalności gospodarczej". "Będziemy nadal rozwijali instytucje z otoczenia biznesu" - dodał.

W Warszawie odbyła się konferencja nt."Klastry - partnerstwo i konkurencja".

Klastry przemysłowe to przestrzennie skoncentrowane grupy przedsiębiorstw, instytucji i organizacji powiązanych siecią zależności, często o charakterze nieformalnym, która poprzez skupienie szczególnych zasobów pozwala osiągnąć tym przedsiębiorstwom m.in. trwałą przewagę konkurencyjną.

Kaczmarek przypomniał, że na początku września zostały zakończone prace nad programem "Kierunki zwiększania innowacyjności gospodarki na lata 2007-2013", który w swoich założeniach będzie wspierał m.in. programowanie środków unijnych oraz działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, w tym. klasteringu (tworzenie grup kooperujących przedsiębiorstw).

"Są tam zapisane działania dotyczące zwiększania świadomości przedsiębiorców w zakresie korzyści płynących ze współpracy z jednostkami naukowymi i innymi przedsiębiorstwami" - powiedział. Podkreślił, że program ten będzie wspierał także działania na rzecz "efektywnego partnerstwa publiczno-prawnego oraz współpracy sieciowej".

Zdaniem Kaczmarka, Polska ma wiele do zrobienia "w temacie sieciowania klastrów". Jego zdaniem, polskie firmy powinny myśleć nie tylko o konkurowaniu między sobą, ale również o współpracy.

"Myślę, że problem małej świadomości współpracy pomiędzy przedsiębiorcami powoduje, że nie mamy tego rozwijającego się dziś ruchu klastrowego" - powiedział. Według niego, wynika to m.in. z tego, że Polska jest "młodą gospodarką".

Obecny na konferencji prof. Ifor Ffowcs-Williams z Nowej Zelandii powiedział, że rozwój klastrów wzmacnia gospodarkę na poziomie krajowym. Przyczynia się do jej długofalowego rozwoju. Wymienił światowe przykłady klastrów produkujących narzędzia chirurgiczne, m.in. w Sialkot (Pakistan), w Debrecen (Węgry) oraz w Nowym Tomyślu w Polsce. Poinformował, że klaster w Dalton (USA) odpowiada za 45 proc. światowej produkcji dywanów, a Wenzhou (Chiny) obejmuje 75 proc. globalnej produkcji zapalniczek.

Zdaniem profesora, w Polsce brakuje "umiejętności projektanckich oraz wiedzy na temat danego sektora", dlatego rozwój klastrów jest powolny. Podkreślił, że należy je budować we współpracy z otoczeniem biznesu oraz jednostkami naukowo-badawczymi.

Według prezesa zarządu Tarnowskiego Klastra Przemysłowego "Plastikowa Dolina", tworzenie klastrów jest "szansą na szybki rozwój lokalnych rynków pracy oraz branż".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ponad 1 mld EUR rocznie na rozwój polskich firm w latach 2007-2013