Ponad 10 tys. kontroli w roku 2008 przeprowadziły urzędy kontroli skarbowej

PAP
opublikowano: 19-03-2009, 21:42

Ponad 10,5 tys. kontroli i zabezpieczenie majątku nieuczciwych podatników na poczet zaległości podatkowych na sumę 427 mln zł - to efekty pracy urzędów kontroli skarbowej w roku 2008.

W roku ubiegłym organy kontroli skarbowej zajęły się głównie wykrywaniem zorganizowanej przestępczości skarbowej. Największe nadużycia wykryto w branży paliwowej oraz handlu złomem.

W opinii urzędów kontroli zorganizowana przestępczość skarbowa jest najgroźniejsza i naraża budżet państwa na wielomilionowe straty. "Chodzi głównie o oszustwa w płatnościach podatku VAT i podatku akcyzowego" - wyjaśnia MF.

Liczba kontroli od kilku lat regularnie spada (w roku 2007 było ich ponad 12 tys., a rok wcześniej - 16 tys.). To dlatego, że urzędy postanowiły unikać "częstych kontroli uczciwych podatników, u których stwierdziły błędy lub niewielkie nieprawidłowości" - czytamy w sprawozdaniu.

Głównym celem przeprowadzanych w roku 2008 kontroli była zatem eliminacja z rynku podmiotów stwarzających nieuczciwą konkurencję.

Zdaniem MF jednym z największych sukcesów Urzędu kontroli skarbowej, działającego w tym przypadku we współpracy z Prokuraturą Krajową, było rozbicie grupy przestępczej, która zajmowała się procederem mieszania produktów naftowych z gotowymi paliwami silnikowymi.

Straty budżetu państwa w tej sprawie oszacowano na ponad 70 mln zł.

Innym przykładem skutecznej kontroli było wykrycie grupy przestępczej utworzonej przez hurtowych i detalicznych sprzedawców gazu.

W ujawnionym przez urzędy procederze właściciele hurtowni gazu, część surowca sprzedawali do stacji LPG i ewidencjonowali jako tzw. sprzedaż paragonową do celów grzewczych (rzekomo na rzecz ferm drobiarskich i domów prywatnych właścicieli). "To umożliwiało właścicielom stacji LPG dokonywanie zakupów gazu i jego sprzedaży bez opodatkowania" - wyjaśnia MF.

Działania urzędu kontroli skarbowej w roku ubiegłym udaremniły także wyłudzenie od Skarbu Państwa podatku VAT na kwotę blisko 50 mln zł w wyniku wprowadzania do obrotu fikcyjnych faktur, dotyczących obrotu złomem.

Urząd ujawnił także zaniżenie należnego podatku VAT w kwocie 34,2 mln zł w grupie pięciu podmiotów powiązanych ze sobą personalnie i kapitałowo. "Podmioty te zajmujące się międzynarodowym obrotem telefonami komórkowymi, sprzętem komputerowym i elektroniką dokonywały fikcyjnych transakcji eksportowych" - czytamy w sprawozdaniu.

W wyniku podjętych przez urzędy w roku 2008 kontroli wartość korekt deklaracji złożonych przez podatników wyniosła 265 mln zł.

Średnia kwota korekty to prawie 161 tys. - to o prawie 4 tys. więcej niż w roku 2007.

Łącznie w roku 2008 urzędu odzyskały 1,701 mln zł. należnych z tytułu podatków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu