Ponad 1,2 mld zł na inwestycje

Marcin Kuśmierz
01-04-2005, 00:00

Operator zanotował w ubiegłym roku rekordowe przychody i zysk netto. Stawia na wzrost pozycji przez pozyskiwanie klientów kontraktowych.

Przychody Polkomtela w ubiegłym roku przekroczyły 5,7 mld zł i były o 11 proc. wyższe niż w 2003 r. O ponad 20 proc. poprawił się też zysk netto operatora, który wzrósł do 923 mln zł. Nieznacznie pogorszył się natomiast wynik EBITDA (spadek o 1,2 proc. do 1,97 mld zł), co przedstawiciele zarządu Pol- komtela tłumaczą „większymi inwestycjami w rynek” — głównie w zakresie pozyskiwania klientów kontraktowych (abonament i mix). Na koniec roku operator miał 3,36 mln klientów kontraktowych i 3,65 użytkowników prepaid — najmniej spośród wszystkich operatorów komórkowych.

Lider w biznesie

Operator szacuje, że cały rynek telefonii komórkowej w Polsce wzrośnie w 2005 r. o niespełna 10 proc. Polkomtel chce zwiększać przychody w tempie o kilka procent szybszym.

— Zamierzamy nadal umacniać pozycję w segmencie klientów kontraktowych i zachować pozycję lidera w biznesie. Szacujemy, że Polkomtel obsługuje ponad 50 proc. klientów korporacyjnych — mówi Mirosław Bielicki, wiceprezes telekomu.

W 2004 r. Polkomtel zainwestował w rozbudowę infrastruktury 925 mln zł, a od początku swojej działalności — grubo ponad 7 mld zł. Inwestycje spółki mają wzrosnąć w tym roku o ponad 20 proc. Będzie to związane przede wszystkim z budową sieci UMTS w kilku aglomeracjach. Operator rozpocznie wkrótce takie prace na terenie Trójmiasta. Do końca 2006 r. telekom zamierza udostępnić na prawie całym obszarze sieci technologię EDGE, umożliwiającą relatywnie szybkie wykorzystanie systemu GSM do usług transmisji danych.

Długi spadają

Polkomtel jest najmniej zadłużonym operatorem komórkowym w Polsce. Jego zadłużenie spadło w 2004 r. aż o 52 proc., do 535 mln zł.

— Redukujemy koszty stałe i finansowe. Sprzyja temu m.in. silny złoty — mówi Finn Schkolnik, dyrektor finansowy operatora.

Operator planuje przyrost bazy abonenckiej o blisko 2 mln użytkowników — do ponad 9 mln na koniec roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ponad 1,2 mld zł na inwestycje