Ponad 16 tys. podań o pracę w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-02-2006, 17:42

16 tys. 164 podania o pracę w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wpłynęły do firmy w odpowiedzi na ogłoszony dwa tygodnie temu nabór nowych pracowników. W tym roku spółka zamierza przyjąć do pracy 1.228 osób, z czego 247 w pierwszym kwartale - poinformował we wtorek PAP prezes JSW, Leszek Jarno.

16 tys. 164 podania o pracę w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wpłynęły do firmy w odpowiedzi na ogłoszony dwa tygodnie temu nabór nowych pracowników. W tym roku spółka zamierza przyjąć do pracy 1.228 osób, z czego 247 w pierwszym kwartale - poinformował we wtorek PAP prezes JSW, Leszek Jarno.

    "Rzeczywista liczba osób ubiegających się o pracę w naszych kopalniach zapewne będzie znacznie mniejsza od ponad 16 tys. podań, ponieważ te same osoby mogły złożyć wnioski w kilku kopalniach. Nie zmienia to faktu, że zainteresowanie naborem było olbrzymie" - powiedział PAP prezes.

    W poniedziałek minął termin składania wniosków w ogłoszonym 6 lutego naborze. Liczba złożonych podań potwierdziła, że w stabilnej od kilku lat kondycji ekonomicznej górnictwa chętnych do pracy w kopalniach nie brakuje.

    Na początek JSW przyjmie 247 osób, z czego 66 w kopalni "Jas Mos", 63 w kopalni "Pniówek", 58 w kopalni "Borynia", 40 w kopalni "Zofiówka" i 20 w kopalni "Krupiński". Osoby, które będą przyjmowane w kolejnych kwartałach, prawdopodobnie także wybrane będą spośród tych, które zgłosiły się do obecnego naboru, choć niewykluczone, że na określone stanowiska ogłaszane będą kolejne nabory.

    Teraz, poza zakończeniu naboru, powstanie lista osób wstępnie zakwalifikowanych do przyjęcia, a ich przydatność do pracy pod ziemią będzie przedmiotem badań lekarskich, w tym specjalistycznych badań psychotechnicznych, przeprowadzanych przez psychologów.

    Prezes Jarno podkreślił, że przyjęcia nowych pracowników nie oznaczają zwiększania zatrudnienia, ale uzupełnianie braków kadrowych, związanych m.in. z odejściami wykwalifikowanych pracowników na emerytury. Łączny stan zatrudnienia w JSW, mimo przyjęć, zmniejszy się - w końcu 2005 roku w spółce pracowało 19.399 osób, a w końcu 2006 r. ma ich być 19.291.

    Jastrzębskie kopalnie chcą zatrudnić głównie pracowników dołowych w wieku do 35 lat. Poszukiwani są ślusarze, elektromonterzy, górnicy i pomoc dołowa, a także pracownicy z wykształceniem wyższym: górnicy, elektrycy, mechanicy, hydraulicy, automatycy i ekonomiści.

    Pierwszeństwo przy przyjmowaniu mają byli pracownicy JSW, którzy utracili prawo do pobierania renty. O pracę nie mogły natomiast ubiegać się osoby, które w przeszłości odeszły z górnictwa korzystając z osłon socjalnych, m.in. jednorazowych odpraw pieniężnych.

    Jastrzębska Spółka Węglowa, produkująca przede wszystkim węgiel koksowy, jest najbardziej efektywną spółką węglową. W ubiegłym roku jej zysk netto wyniósł 800,3 mln zł, wobec blisko 1,5 mld zł rok wcześniej. W związku ze spadkiem cen koksu i węgla koksowego na rynkach, na 2006 r. spółka prognozuje zysk netto rzędu 284 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane