Ponad 20 mln gospodarstw domowych będzie miało w końcu roku odbiornik HDTV

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-08-2006, 16:32

Odbiornik TV przystosowany do odbioru cyfrowej TV wysokiej rozdzielczości (HDTV) będzie miało w końcu 2006 r. 20,3 mln gospodarstw domowych - wynika z raportu firmy analitycznej In-Stat.

Odbiornik TV przystosowany do odbioru cyfrowej TV wysokiej rozdzielczości (HDTV) będzie miało w końcu 2006 r. 20,3 mln gospodarstw domowych - wynika z raportu firmy analitycznej In-Stat.

Według In-Stat, w połowie 2006 r. takie odbiorniki posiadało 15 mln gospodarstw domowych, zaś na koniec przyszłego roku będzie ich o ponad 5 mln więcej.

Autorzy raportu zaznaczają, że odbiornikami HDTV są tylko takie, które od razu budowane są do odbioru sygnału cyfrowej telewizji. Do tej klasy nie należą odbiorniki telewizyjne opatrzone oznaczeniem "HDTV Ready", ponieważ są to zwykłe odbiorniki telewizyjne jedynie przystosowane do odbioru sygnałów cyfrowej telewizji wysokiej rozdzielczości.

Ponad 91 proc. rynku telewizji cyfrowej wysokiej rozdzielczości przypada na USA i Japonię. W końcu 2006 roku "znacząca liczba" gospodarstw domowych z odbiornikami HDTV będzie także w Kanadzie, Australii i Południowej Korei, wynika z raportu.

W ciągu kilku najbliższych lat liczba gospodarstw domowych z odbiornikami HDTV wzrośnie także w Europie, zwłaszcza w Wlk. Brytanii, Niemczech, Francji i Szwajcarii. W 2010 roku w Europie ma już być ponad 100 programów HDTV.

W Polsce główną barierą dla upowszechnienia HDTV są koszty wdrożenia tej technologii. W 2010 roku, według In-Stat, w Polsce będzie niewiele powyżej 200 tys. gospodarstw domowych wyposażonych w odbiornik HDTV.

Według In-Stat, w 2009 roku na świecie będzie 55 mln gospodarstw domowych z odbiornikami HDTV, co oznacza, że ten rynek będzie rozwijał się wolniej, niż przewidywali analitycy. Jeszcze na początku obecnej dekady firma anlityczna Business Technology Research przewidywała, że w 2010 r. liczba gospodarstw domowych wyposażonych w HDTV sięgnie 100 mln.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ponad 20 mln gospodarstw domowych będzie miało w końcu roku odbiornik HDTV