Ponad 26 mld zł będzie kosztować restrukturyzacja górnictwa w latach 2003-2006

opublikowano: 20-11-2003, 10:42

ISB: Ponad 26 mld zł będzie kosztować restrukturyzacja polskiego górnictwa w latach 2003-2006, wynika z informacji przekazanych w środę senatorom z komisji Gospodarki i Finansów Publicznych przez przedstawicieli resortu gospodarki. Wiceminister gospodarki Jacek Piechota powiedział agencji ISB, że UE wstępnie zgodziła się na pomoc publiczną w tej kwocie.

„Najwięcej bo maksymalnie 18 mld zł będzie kosztować umorzenie górnictwu zobowiązań” - powiedział w śródę senatorom Jan Bogolubow, dyrektor departamentu z resortu gospodarki. Według niego na koszt restrukturyzacji górnictwa składa się również dotacja budżetowa w kwocie 6,25 mld zł oraz 2 mld zł z tytułu odroczenia górnictwu spłat nieumorzonych zobowiązań.

Z kwoty dotacji, 5 mld zł jest przeznaczone na restrukturyzację zatrudnienia, a 1,2 mld zł na redukcję mocy wydobywczych.

Bogolubow poinformował, że dokładny koszt restrukturyzacji górnictwa będzie znany po ostatecznym uchwaleniu ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006.

„Kwota umorzenia zobowiązań może się zmniejszyć do ok. 17 mld zł, jeśli zostanie wprowadzona poprawka przewidująca, że nie będzie umorzenia zobowiązań górnictwa w stosunku do funduszy ochrony środowiska” - powiedział.

Sejm przyjął ustawę o restrukturyzacji 13 listopada, a w czwartek 20 listopada zajmie się nią Senat.

Tymczasem Komisja Europejska zgodziła się wstępnie na krajową pomoc publiczną dla naszego górnictwa, wynikającą z ustawy.

„Ostateczna zgoda Komisji Europejskiej (KE) zapadnie po przedstawieniu przez rząd Polski programu pomocy dla górnictwa” - powiedział w środę w senacie agencji ISB Piechota.

Piechota poinformował ISB, że wtorkowe rozmowy z przedstawicielami KE pokazały, że jest pełne zrozumienie Unii Europejskiej (UE) w sprawie pomocy dla górnictwa.

Środowa „Rzeczpospolita” napisała, że UE, choć sama nie wesprze polskiego górnictwa, zgodzi się, aby z budżetu przeznaczono na ten cel ponad 20 mld zł.

Z rozmowy ISB z wiceministrem Piechotą wynika, że UE zgodziła się wstępnie na ok. 26 mld zł pomocy publicznej.

„Rzeczpospolita”, powołując się na wyniki zakończonej we wtorek I rundy negocjacji między przedstawicielami rządu i KE napisała, że „w zamian za zgodę Brukseli na darowanie długów kopalń (...) oraz przekazanie dodatkowo ponad 6 mld zł przede wszystkim na ograniczenie zatrudnienia, rząd zobowiązał się do stopniowego zamykania zakładów mających najgorsze warunki geologiczne i dysponujące najmniejszymi pokładami węgla”.

Na początek zamknięte będą kopalnie Polska-Wirek w Rudzie Śląskiej, Centrum i Bytom II w Bytomiu oraz Bolesław Śmiały w Łaziskach.

Najmniej wydajne kopalnie znikną do końca 2007 roku i wówczas zatrudnienie powinno spaść do 100 tys. osób ze 142 tys. obecnie. (ISB)

maza/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ponad 26 mld zł będzie kosztować restrukturyzacja górnictwa w latach 2003-2006