Ponad 270 tys. kandydatów na radnych i 13 tys. komitetów

(Paweł Kubisiak)
12-11-2006, 11:43

O mandaty radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich ubiega się ponad 270 tys. kandydatów, o funkcję wójta, burmistrza lub prezydenta - ponad 8 tys.

W niedzielnych wyborach samorządowych o mandaty radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich ubiega się ponad 270 tys. kandydatów, o funkcję wójta, burmistrza lub prezydenta - ponad 8 tys.

Zarejestrowanych zostało ponad 13 tys. komitetów wyborczych. 7 komitetów traktowanych jest jako ogólnopolskie ponieważ zarejestrowały listy w ponad połowie okręgów wyborczych w wyborach do wszystkich - 16 - sejmików wojewódzkich.

Te komitety to PSL, LPR, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, PiS, PO, koalicja SLD-SdPl-PD-UP Lewica i Demokraci oraz Samoobrona.

W niedzielę wybieranych będzie 1590 wójtów, 781 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast. Ogółem o te funkcję rywalizuje 8227 kandydatów.

Średnio o funkcję wójta ubiegają się 3 osoby, burmistrza - 4, a prezydenta miasta - 6. Najwięcej kandydatów na wójta jest w Łopusznie (Świętokrzyskie) - 9 osób, na burmistrza - w Kłodzku (Dolnośląskie) - 12 , a na prezydenta - w Łodzi - 13.

Tylko w jednej gminie - Gręboszów woj. małopolskim - nie zgłoszono żadnego kandydata na wójta. Tu wójta wybierze nowa rada gminy. Natomiast w 274 gminach zgłoszono tylko 1 kandydata. W takim wypadku wybory się odbędą i jeżeli jedyny kandydat zdobędzie ponad 50 proc. głosów - zostanie wójtem, jeśli nie - wyboru dokona rada gminy.

Wśród kandydatów ubiegających się o funkcję wójta, burmistrza lub prezydenta miasta jest 977 kobiet (niemal 19 proc.) i 7250 mężczyzn (nieco ponad 88 proc.). Najmłodszy kandydat ma 25 lat, najstarszy - 75.

O niemal 40 tys. mandatów radnych gmin ubiega się ponad 194 tys. kandydatów. Średnio o jeden mandat radnego gminnego walczy 5 kandydatów. Najwięcej kandydatów do jednego mandatu radnego gminnego jest w Łodzi - 23 osoby.

W wyborach do rad powiatów do zdobycia jest ponad 6 tys. mandatów, o które walczy ponad 68 tys. kandydatów. Średnio na jeden mandat przypada więc 11 kandydatów.

Najwięcej kandydatów ubiega się o jeden mandat radnego powiatowego w powiecie głubczyckim (woj. opolskie), w powiecie kozienickim (woj. mazowieckie) i w powiecie zduńskowolskim (woj. łódzkie) - po 18 osób.

Z kolei w wyborach do sejmików o 561 mandatów ubiega się ponad 9 tys. kandydatów. Średnio o jeden mandat rywalizuje zatem 17 kandydatów. Najwięcej - 20 osób - walczy o jeden mandat radnego sejmiku w woj. łódzkim.

W wyborach do rad 18 dzielnic Warszawy o 407 mandatów walczyć będzie 3825 kandydatów. Średnio na jeden mandat przypada więc 9 kandydatów. Najwięcej kandydatów rywalizuje o 1 mandat w dzielnicy Praga Południe.

Wśród osób rywalizujących o mandaty radnych jest 79.021 kobiet, co stanowi nieco ponad 28 proc. kandydatów oraz 196.663 mężczyzn, czyli trochę ponad 71 proc. Średnia wieku kandydatów na radnych to 45 lat. Najmłodszy kandydat ma 18 lat, najstarszy - 94. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ponad 270 tys. kandydatów na radnych i 13 tys. komitetów