Ponad 3 mld EUR ekodotacji od Komisji Europejskiej

  • Marta Bellon
07-07-2014, 00:00

Stołeczne mewy i polska Sahara już znalazły swoich orędowników. Unijna kasa czeka na kolejnych, którym zależy na ochronie przyrody.

Instytucje publiczne, prywatne i przedsiębiorcy mają kolejną szansę na zdobycie dofinansowania projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Komisja Europejska ponownie uruchomiła znany już beneficjentom ekoprogram, wyjątkowy, bo dotyczący wyłącznie aspektów środowiskowych — LIFE. To nowa odsłona programu LIFE+, który opierał się na tej samej idei, czyli ochrony przyrody. W Polsce realizowane są obecnie 64 projekty z poprzedniej odsłony programu LIFE+,

współfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Większość z nich to przedsięwzięcia krajowe, realizowane przez polskich beneficjentów na terenie Polski. Cztery projekty, w które zaangażowani są polscy beneficjenci, mają charakter międzynarodowy.

Na ratunek polskiej Saharze...

Dzięki przedsięwzięciom dofinansowanym przez Komisję Europejską (KE) powstanie 60 dokumentów planistycznych dotyczących ochrony przyrody. Działaniami ochronnymi objęto około 150 gatunków oraz 39 siedlisk przyrodniczych. Jednym z najciekawszych projektów, realizowanych w ramach programu LIFE+, jest ratowanie Pustyni Błędowskiej. Teren, nazywany polską Saharą, położony jest w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, między miejscowościami Klucze, Chechło i Błędów. To unikalny i największy w Europie obszar, na którym występują piaski wydmowe, piaskowe murawy oraz typowe dla krajobrazu pustynnego rzadkie gatunki flory i fauny.

Sto lat temu można było obserwować tam zjawiska fatamorgany, a nawet burze piaskowe. W połowie XX wieku rozpoczętosztuczne zalesianie pustyni. W 2010 r. w ramach dofinansowanego przez KE i NFOŚiGW projektu rozpoczęto usuwanie drzew i krzewów. Odsłonięto prawie 300 ha powierzchni. Udało się też odtworzyć naturalne walory wydm śródlądowych. A biomasę, powstałą z usuniętych drzew i krzewów, wykorzystano do ogrzewania pobliskiej szkoły podstawowej. Projekt o wartości 9 mln zł realizuje gmina Klucze.

...i stołecznym ptakom

Efekty programu LIFE+ widać także w stolicy. Warszawska fauna również potrzebuje wsparcia. Udziela go m.in. Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków, które razem z warszawskim ratuszem realizuje projekt Wisła Warszawska (wislawarszawska.pl).

— W porcie żerańskim stworzyliśmy trzy wyspy lęgowo- -wegetacyjne, czyli sztuczne siedliska lęgowe dla ptaków. W przyszłym roku powstaną dwa dodatkowe na barkach, w korycie Wisły. Powstaje również naturalna, stała wyspa na Golędzinowie. Odtwarzamy siedliska na brzegach i innych wyspach. W planach mamy też budowę pawilonu edukacyjnego, gdzie będziemy informować o ptakach żyjących nad Wisłą i całym jej ekosystemie. Idea projektu jest taka, aby chroniąc przyrodę, dać coś mieszkańcom. Nie chodzi nam o to, by zamknąć przed nimi ten teren, ale o znalezienie złotego środka — ochronę siedlisk oraz właściwe ukierunkowanie turystyki i rekreacji — tłumaczy Iwona Zwolińska, kierownik projektu.

LIFE na bis

LIFE jest pierwszym programem, który rusza w ramach nowej perspektywy finansowej UE. To, co różni go od poprzednika, to przede wszystkim budżet, który wzrósł do 3,4 mld EUR. Według prognoz Polska może wykorzystać z tego budżetu ponad 137 mln EUR, resztę puli podzielą między sobą pozostałe kraje Unii. Zwiększony został również standardowy poziom dofinansowania projektów z 50 do 60 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. W projekt po stronie polskiej zaangażowany jest ponownie NFOŚiGW. Proponuje beneficjentom program dotacyjno-pożyczkowy, co oznacza, że do poziomu dofinansowania ustalonego przez KE beneficjent może dodać proponowane przez fundusz współfinansowanie od 15 do 35 proc. kosztów kwalifikowanych. Nowością są też oferowane przez NFOŚiGW pożyczki na zapewnienie płynności finansowej i wkładu własnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Ponad 3 mld EUR ekodotacji od Komisji Europejskiej