Ponad 40 proc. sporów między bankami i klientami kończy się ugodą

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2006, 15:05

Ponad 40 proc. sporów pomiędzy bankami i klientami jest rozstrzyganych w drodze ugody - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej arbiter Katarzyna Marczyńska ze Związku Banków Polskich (ZBP).

Ponad 40 proc. sporów pomiędzy bankami i klientami jest rozstrzyganych w drodze ugody - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej arbiter Katarzyna Marczyńska ze Związku Banków Polskich (ZBP).

    Spory takie Bankowy Arbitraż Konsumencki rozstrzyga od marca 2002 r. W 2002 r. ugodami zakończyło się 30 proc. sporów, w 2003 r.- 40 proc., w 2004 r. - 47 proc. i 40 proc. w 2005 r. Kończenie spraw spornych ugodą oznacza, że banki przywiązują dużą rolę do perspektyw dalszej współpracy z klientem - powiedziała Marczyńska.

    Poinformowała, że najczęściej występującym rodzajem sporów w arbitrażu bankowym są sprawy związane z udzielaniem kredytów. Jak wynika z zaprezentowanych na konferencji materiałów, odsetek tych spraw w całości spraw rozstrzyganych wzrósł z 30 proc. w 2002 r. do 62 proc. w 2005 r. Stronami postępowań są zarówno kredytobiorcy, ich spadkobiercy, jak i poręczyciele.

    Z roku na rok maleje natomiast liczba sporów związanych z obsługą rachunków i lokat bankowych. Spory te najczęściej kończą się ugodą bądź uznaniem roszczenia przez bank. Klienci są coraz bardziej zadowoleni z jakości informacji i doradztwa świadczonego przez pracowników placówek bankowych.

    Jak powiedziała Marczyńska, na stałym poziomie utrzymuje się liczba sporów dotyczących kart płatniczych. Dotyczą one głównie wypełniania przez klientów obowiązków związanych z posiadaniem karty, wynikających z ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych. W szczególności chodzi tu o obowiązek ochrony kodu PIN oraz konieczność niezwłocznego reklamowania tzw. transakcji wątpliwych.

    "Co ciekawe, coraz więcej sporów opiera się nie na umowach zawartych pomiędzy bankiem a klientem, ale na naruszeniach tzw. Zasad Dobrej Praktyki Bankowej" - powiedziała arbiter. W myśl tych zasad, informacja ustna udzielona klientowi jest tak samo wiążąca jak słowo pisane - wyjaśniła Marczyńska.

    Wśród ciekawych przypadków odszkodowań wypłaconych klientom w sporach rozstrzyganych przez arbitrów konsumenckich znalazło się m.in. odszkodowanie w wys. 3 tys. zł, przyznane klientce skarżącej się na "niewłaściwe potraktowanie" przez pracownika placówki bankowej.

    Bankowy Arbitraż Konsumencki współpracuje w ramach ZBP z Zespołem Ochrony Konsumenta i Rozwoju Rynków Finansowych.

    W styczniu 2006 r. Bankowy Arbitraż Konsumencki został przyjęty do europejskiej sieci instytucji prowadzących postępowanie rozjemcze dla krajowych instytucji finansowych.

    Oznacza to m. in., że polscy obywatele korzystający z usług banków innych krajów UE mają możliwość dochodzenia za jego sprawą ew. roszczeń wobec banków zagranicznych oraz wniesienia tzw. skargi transgranicznej, tj. w języku umowy zawartej z zagranicznym bankiem.

    Bankowy Arbitraż Konsumencki oraz zasady jego działania zostały uznane przez Komisję Europejską za zgodne ze standardami obowiązującymi podobne instytucje w krajach UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane