Ponad 6 mln zł pozyskał Ostrów Wielkopolski z szóstej emisji obligacji komunalnych

01-09-2004, 11:58

Ponad 6 mln zł na budowę i remonty dróg oraz na dofinansowanie budowy sali gimnastycznej przy gimnazjum pozyskał z szóstej emisji obligacji komunalnych samorząd Ostrowa Wielkopolskiego. Pieniądze z pięciu poprzednich emisji przeznaczono na budowę i remonty dróg.

"W czerwcu radni zdecydowali, że wyemitowanych zostanie 6 tys. 250 sztuk obligacji o wartości nominalnej 1000 zł każda.

Ostateczny termin ich wykupu (z dochodów własnych budżetu) ustalono na 2007 r." - poinformowała w środę PAP rzecznik prasowy prezydenta miasta, Kamila Pazdyka.

Dodała, że taki termin wykupu utrzymuje poziom zadłużenia gminy poniżej 15 proc. planowanych dochodów budżetu, a łączna kwota długu miasta na koniec poszczególnych lat nie przekracza 60 proc. dochodów w danym roku.

Podmiotem organizującym szóstą emisję obligacji komunalnych był Bank Ochrony Środowiska.

Ostrów Wielkopolski był pierwszym miastem, które wyemitowało papiery wartościowe. Dotychczasowe emisje wzbogaciły budżety miasta z lat 1996, 1997, 1999, 2000 i 2002 - łącznie o kwotę 57 mln zł.

Pierwsza emisja zadebiutowała na rynku publicznym Centralnej Tabeli Ofert (CTO) w marcu 1997 r. i została wykupiona przez miasto po dwóch latach.

"W ubiegłym roku miasto spłaciło drugą emisję obligacji - 7,5 mln zł kapitału i ponad 4 mln zł odsetek od całego długu" -

powiedziała Pazdyka.

Według niej, w tym roku samorząd zamierza spłacić 3,5 mln zł kapitału z tytułu piątej emisji i około 2,5 mln zł odsetek.

Podkreśliła, że długi miasta wynikają jedynie z emisji obligacji.

Po spłacaniu drugiej emisji obligacji i odsetek zadłużenie Ostrowa Wielkopolskiego spadło na koniec 2003 r. do 42 mln zł.

"Chcąc prowadzić inwestycje, nie można się ograniczać jedynie do spłacania długów i dlatego miasto zdecydowało się na szóstą emisję" - powiedział prezydent miasta, Jerzy Świątek.

Każda z emisji odbywała się w dwóch etapach: najpierw były to emisje niepubliczne, a później upubliczniano je, wprowadzając obligacje na rynek pozagiełdowy CTO.

Z możliwości emisji obligacji komunalnych skorzystały w południowej Wielkopolsce m.in. samorządy Pleszewa, Jaraczewa,

Nowych Skalmierzyc i Krotoszyna. Nad podjęciem podobnej decyzji zastanowią się na jednej z jesiennych sesji także radni Kalisza oraz Żerkowa.

zak/ mskr/ mw/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ponad 6 mln zł pozyskał Ostrów Wielkopolski z szóstej emisji obligacji komunalnych