Ponad 636 mln EUR na dofinansowanie inwestycji w podlaskim

(Marek Druś)
18-10-2006, 17:19

W latach 2007-2013 województwo podlaskie otrzyma z Unii Europejskiej ponad 636 mln euro m.in. na rozwój turystyki, inwestycje drogowe oraz budowę oczyszczalni ścieków - poinformowała w środę PAP Elżbieta Romańczuk z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (UMWP) w Białymstoku.

W latach 2007-2013 województwo podlaskie otrzyma z Unii Europejskiej ponad 636 mln euro m.in. na rozwój turystyki, inwestycje drogowe oraz budowę oczyszczalni ścieków - poinformowała w środę PAP Elżbieta Romańczuk z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (UMWP) w Białymstoku.

Dodała, że w latach 2004-2006 Podlasie otrzymało z UE 110 mln euro. Województwo podlaskie zajmuje trzecie miejsce w skali kraju, jeśli chodzi o wykorzystanie środków unijnych.

W Warszawie w środę odbyła się konferencja prasowa pt. "Czas na Podlaskie", promująca ten region.

Dyrektor Biura Inwestycji UMWP Kazimierz Lech Wasilewski powiedział w środę PAP, że na Podlasiu dominują inwestycje w przemyśle drzewnym, meblarskim oraz wikliniarskim. Dodał, że rozwija się również przemysł maszynowy, tworzyw sztucznych, hotelarstwo oraz branża turystyczna.

Według Wasilewskiego, słaba infrastruktura drogowa oraz kolejowa nie sprzyja przyciąganiu inwestycji zagranicznych. "Próbujemy rozwinąć te kierunki, w dużym zaawansowaniu jest budowa drogi E8, która będzie przebiegać od granicy z Litwą poprzez Białystok do Warszawy" - wyjaśnił. "Inwestujemy również w drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne" - dodał.

Wasilewski poinformował, że w lipcu br. rozpoczęto budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, na którą przeznaczono 137 mln zł. Projekt ma być sfinalizowany w 2009 r. Do tej pory wydano już na tę inwestycję 5 mln zł. Dodał, że w 2007 r. Urząd Marszałkowski zamierza rozpocząć budowę lotniska w Białymstoku.

Według Wasilewskiego, Podlasie przyciąga turystów "piękną przyrodą". "Mamy cztery parki narodowe - wigierski, narwiański, białowieski oraz największy pod względem powierzchni - Park Biebrzański, a także żubry białowieskie" - zachwalał swój region.

Region podlaski jest bogaty w szlaki turystyczne, w tym piesze i rowerowe. Nie brakuje też szlaków kajakowych w dorzeczu Supraśli i Bugu. Podlasie to region wielu wyznań, kultur i obrzędów. Zamieszkują go oprócz Polaków, Białorusini, Tatarzy, Żydzi oraz Litwini.

W 2005 r. Podlasie odwiedziło 1,1 mln turystów zagranicznych oraz 970 tys. turystów krajowych.

(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ponad 636 mln EUR na dofinansowanie inwestycji w podlaskim