Ponad 80 proc. brazylijskich piłkarzy zarabia mniej niż 1000 zł

opublikowano: 24-02-2016, 14:59

Znaczna większość zawodowych brazylijskich piłkarzy zarabia miesięcznie mniej niż 252 USD (1001 zł), czyli "trochę powyżej płacy minimalnej", poinformowała brazylijska federacja piłkarska CBF.

Większość klubów w topowej brazylijskiej lidze nie płaci zawodnikom na czas. To powracający temat w kraju, gdzie nawet największe kluby borykają się z problemem niespłaconych długów. Minimalna płaca wynosi w Brazylii 880 reaisów (221,5 USD). 82,4 proc. piłkarzy zawodowych dostaje mniej 1000 reaisów miesięcznie. W analizie uwzględniono dochody 28203 piłkarzy. Tylko jeden z nich zarabiał miesięcznie ponad 500 tys. reaisów (125850 USD), czyli tyle, ile wynosi średnie wynagrodzenie topowych piłkarzy grających w Europie, na Bliskim Wschodzie, a wkrótce w Chinach.

Zobacz więcej

Jeśli piłkarze polscy będą tak bronili własnych praw, jak swojej bramki, może być bardzo kiepsko. I żadne związki im nie pomogą.

Względny niedostatek brazylijskich piłkarzy wyjaśnia czemu tak wielu z nich woli grać za granicą. Według październikowego raportu szwajcarskiej organizacji CIES, grę w zagranicznych klubach wybrało 1784 brazylijskich piłkarzy, czyli o ok. 800 więcej niż piłkarzy z Argentyny, która jest ich drugim na świecie „eksporterem”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu