Ponad 858 mln zł więcej w planie finansowym NFZ na 2008 r.

DI, PAP
opublikowano: 22-01-2008, 14:02

O ponad 858 mln zł zwiększy się plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2008 r. Dodatkowe środki zostaną przekazane m.in. na lecznictwo szpitalne.

Zmianę planu finansowego NFZ zaopiniowała we wtorek pozytywnie sejmowa komisja zdrowia.

Dodatkowe środki Funduszu wynikają ze zmniejszenia planowanego odpisu aktualizującego składkę zdrowotną. W 2007 r. NFZ otrzymał ponad 1,1 mld zł więcej niż planowano z powodu wzrostu płac Polaków (składka zdrowotna jest płacona od wysokości wynagrodzenia pracownika, wynosi 9 proc.). Analiza tych danych, według NFZ, pozwala na zmniejszenie odpisu aktualizującego składkę.

NFZ chce przeznaczyć dodatkowe środki na zwiększenie ilości świadczeń medycznych i dostępu do nich.

Ponad 712 mln zł przeznaczone zostanie na lecznictwo szpitalne, jest to m.in. związane ze zmianą ceny punktu rozliczeniowego (na jego podstawie są liczone ceny procedury, a także wyceniana jest praca lekarza-PAP) i koniecznością zakupu dodatkowych świadczeń.

Prawie 12 mln zł mają otrzymać ambulatoryjne przychodnie specjalistyczne, prawie 21 mln zł opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, 6 mln zł - podstawowa opieka zdrowotna, prawie 6,5 mln zł - rehabilitacja.

Podczas posiedzenia komisji prezes NFZ Jacek Paszkiewicz poinformował, że w 95 proc. szpitali kontrakty zawarte zostały do kwietnia; są jednak placówki, które mają kontrakty wieloletnie kończące się w lutym (np. warszawski szpital na Banacha) i one będą musiały zawrzeć nowe umowy, tylko na dwa miesiące. Później kontraktowanie rozpocznie się na nowo.

W czasie posiedzenia Marek Balicki (LiD) apelował do prezesa NFZ, by - wiedząc o większych przychodach NFZ w 2008 r. - zaciągnął kredyt i środki z niego już teraz przekazał dyrektorom szpitali na wzrost kosztów pracy spowodowany roszczeniami lekarzy i pielęgniarek.

Paszkiewicz odpowiedział, że zgodnie z prawem, kredyt może zaciągnąć tylko wtedy, gdy zagrożona jest płynność Funduszu, a takiej sytuacji nie ma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane