Ponad 9 tysięcy złotych dla informatyka

MK
opublikowano: 13-06-2012, 00:00

Doświadczenie, certyfikaty, języki… Co jeszcze wpływa na zarobki w branży IT?

Ponad połowa specjalistów i menedżerów IT w Polsce zarabia miesięcznie ponad 9 tys. zł brutto — wynika z badania Antal International. Ale — według firmy konsultingowej TPA Horwath HR — np. kierownicy projektów w tej branży mogą liczyć nawet na 15-25 tys. zł. Dla porównania: średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosi 3,6 tys. zł (dane Głównego Urzędu Statystycznego). Wysokość pensji informatyka wiąże się z jego doświadczeniem. Międzynarodowe korporacje uposażenie uzależniają też od certyfikatów, a cenią zwłaszcza te, które dotyczą zarządzania projektami (PMI, PRINCE2) i produktowe takichgigantów jak IBM, Microsoft czy Cisco. Poza tym większość pracodawców zwraca uwagę na umiejętności interpersonalne. Szczególnie dotyczy to stanowisk kierowniczych.

— Trudno się dziwić, że firmy promują ludzi otwartych, kontaktowych. Efektywność działów informatycznych coraz częściej zależy przecież od umiejętności komunikacji i zarządzania, a także organizowania współpracy między firmą a jej podwykonawcą — podkreśla Monika Daczka, menedżer zespołu rekrutującego na stanowiska techniczne IT w Antal International. Ale nawet wysokie umiejętności techniczne i tzw. inteligencja społeczna mogą się nie przełożyć na atrakcyjne zarobki, jeśli informatyk nie grzeszy zaangażowaniem i elastycznością albo wyklucza ewentualność pracy w innym mieście lub kraju.

— Często lokalizacja firmy wymusza poszukiwanie pracowników gotowych do kontynuowania kariery za granicą. Absolutną koniecznością jest znajomość angielskiego — programistom może wystarczyć umiejętność czytania dokumentacji technicznej, ale na wyższych szczeblach wymaga się biegłego opanowania języka — zaznacza Dorota Trojanowska, partner w TPA Horwath HR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu