Ponad 90 proc. Finów dobrze ocenia prezydenta Niinisto

PAP, DI
opublikowano: 07-09-2019, 20:09

Ponad 90 proc. fińskiego społeczeństwa uważa, że prezydent kraju Sauli Niinisto wykonuje swoje obowiązki "przynajmniej dobrze", a blisko połowa ocenia go "nadzwyczaj dobrze" – wynika z sondażu opublikowanego w sobotę przez dziennik "Helsingin Sanomat".

90-procentowy próg w rankingu popularności 71-letniego Niinisto został przekroczony po raz pierwszy od 2012 roku, kiedy polityk ten objął urząd prezydenta.

Według komentatorów wpływ na tak znaczącą popularność Niinisto, umiarkowanego konserwatysty, ma przede wszystkim jego zaangażowanie w politykę zagraniczną i bezpieczeństwa oraz prowadzony przez niego "dialog między Wschodem a Zachodem", w tym między światowymi mocarstwami.

Prezydent sąsiadującej z Rosją Finlandii, która nie należy do NATO, regularnie rozmawia i spotyka się z prezydentem Władimirem Putinem; ostatnio 21 sierpnia w Helsinkach, gdy omawiali m.in. konflikt zbrojny na Ukrainie. W poprzednim miesiącu Niinisto spotkał się też z szefem dyplomacji Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem, z którym rozmawiał m.in. o potrzebie uwolnienia załogi brytyjskiego tankowca Stena Impero zajętego w lipcu przez Irańczyków; Teheran ostatecznie zdecydował się zwolnić część marynarzy. Wcześniej, w lipcu 2018 roku, Niinisto był też gospodarzem szczytu Putina z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem w Helsinkach.

Oprócz prowadzonej przez niego polityki zagranicznej wpływ na popularność Niinisto mają również jego cechy osobowościowe – przyznaje "HS". Ten największy fiński dziennik podkreśla, że prezydent "odważnie" prezentuje poglądy i "zdobywa szerokie zaufanie" społeczne. Przypomina się też, że ten doświadczony polityk stara się "być blisko ludzi i spraw codziennych" - wychodzi, by np. "pograć z chłopakami w hokeja".

W 2018 roku, gdy Niinisto rozpoczął swoją drugą sześcioletnią kadencję, po raz kolejny został też ojcem, stając się pierwszym prezydentem w historii kraju, któremu podczas sprawowania urzędu urodziło się dziecko.

Jak podkreśla "HS", popularność Niinisto "utrzymuje się od kilku lat na wysokim poziomie, ale trend jest wciąż rosnący".

Niinisto, 12. prezydent w historii Finlandii, jest również pierwszym szefem tego państwa od 1994 roku - odkąd przeprowadzane są wybory bezpośrednie - którego wybrano na urząd już w pierwszej turze. W wyborach 2018 roku zdobył ponad 62 proc. głosów przy frekwencji sięgającej 67 proc. uprawnionych.

Dużą popularnością w sondażach, przekraczającą 70 proc., cieszyła się również jego poprzedniczka Tarja Halonen - pierwsza kobieta na tym stanowisku; sprawowała urząd w latach 2000-2012.

Komentatorzy przypominają również o dużej popularności Mauno Koivisto, który był prezydentem w latach 1982-1994. Zdobył on popularność w ostatnim dziesięcioleciu zimnej wojny oraz w okresie przemian związanych z upadkiem ZSRR, a także wprowadził kraj na drogę do członkostwa w Unii Europejskiej.

W opublikowanym w 2017 roku społecznym badaniu najpopularniejszych fińskich przywódców w historii, zrealizowanym w związku z obchodami 100-lecia niepodległości kraju, za najbardziej znaczącego przywódcę uznany został poprzednik Koivisto Urho Kekkonen, który rządził Finlandią przez ok. 25 lat. Prezydent ten zapisał się w historii jako realizator polityki równowagi w okresie zimnej wojny oraz przyjaznych stosunków Finlandii z ZSRR.

Tuż za Kekkonenem w rankingu tym uplasował się właśnie Niinisto. W gronie trzech najbardziej cenionych przywódców w stuletniej historii kraju znalazł się również Koivisto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane