Czytasz dzięki

Ponaddwukrotny wzrost liczby bezrobotnych w Wielkiej Brytanii

opublikowano: 16-06-2020, 16:12

Podczas zamknięcia gospodarki z powodu pandemii koronawirusa gwałtownie wzrosła liczba osób bezrobotnych na Wsypach Brytyjskich.

W okresie dwóch miesięcy do maja włącznie liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła o ponad 1,5 mln, przekraczając poziom 3 mln, wynika z danych zaprezentowanych przez tamtejszy urząd statystyczny (ONS).

Tylko w kwietniu zatrudnienie spadło o 429 tys. notując największą ujemna zmianę od ponad sześciu lat. Stało się tak mimo wprowadzenia rządowego programu chroniącego miliony miejsc pracy. Prawie wszyscy, którzy stracili pracę, stali się nieaktywni, a nie bezrobotni, ponieważ blokada gospodarki ograniczała liczbę osób poszukujących pracy.

Wczesne szacunki oparte na danych podatkowych pokazują, że liczba pracowników spadła w maju o 163 tys. w porównaniu z kwietniem, co oznacza spadek o 0,6 proc.

ONS stwierdził, że istnieją pewne oznaki stabilizacji, a wstępne dane wskazują, że liczba miejsc pracy nieznacznie wzrosła na początku czerwca do 45,6 proc.  średniej w 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane