Ponad miliard pasażerów podróżowało kolejami Wielkiej Brytanii

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-01-2006, 19:40

W 2005 r. pociągami w Wielkiej Brytanii podróżowało ponad miliard pasażerów. Jest to największa liczba od 50 lat - poinformowały PKP w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP, powołując się na dane stowarzyszenia brytyjskich operatorów kolejowych (ATOC).

W 2005 r. pociągami w Wielkiej Brytanii podróżowało ponad miliard pasażerów. Jest to największa liczba od 50 lat - poinformowały PKP w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP, powołując się na dane stowarzyszenia brytyjskich operatorów kolejowych (ATOC).

Według PKP, liczba klientów brytyjskich kolei w 2005 r. zwiększyła się o 30 mln w porównaniu z 2004 r. Znaczny wzrost zainteresowania koleją - o 5 proc. odnotowano w przejazdach na duże odległości oraz w przejazdach regionalnych. Natomiast o 1 proc. wzrosły przejazdy aglomeracyjne.

Według Stowarzyszenia, pociągami zaczęli się przemieszczać mieszkańcy dużych miast. Ilość pasażerów podróżujących koleją, na przykład między Londynem a Manchesterem, zwiększyła się w ciągu roku o 20 proc., a popularność niektórych innych linii wzrosła nawet o 50 proc.

Szef ATOC George Muir, cytowany w komunikacie, powiedział: "Potrzebujemy inwestycji. Takie zwiększenie zainteresowania koleją, wymaga pilnych inwestycji, głównie w tabor i powiększenie przepustowości linii w godzinach szczytu. Czas wprowadzania w życie projektów inwestycyjnych na kolei trwa długo, dlatego musimy rozpocząć te działania teraz" - podkreślił. 

"W 2005 r. brytyjska kolej zainwestowała w uruchomienie ośmiu nowych dworców kolejowych, remont linii kolejowych i budowę nowych odcinków (na przykład między Allington Chord w Lincolnshire a Larkhall, który znacznie powiększył przepustowość całej linii wzdłuż wschodniego wybrzeża). W 2005 r. Brytyjczyków zaczęło wozić około sto nowych pociągów" - czytamy w komunikacie.

PKP poinformowało też, że w ciągu doby w Wielkiej Brytanii uruchamianych jest 19 tys. pociągów, w Czechach - 7 tys., a w Polsce zaledwie 3,5 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane