Ponad miliard złotych inwestycji zagranicznych OFE

16-04-2004, 12:59

PAP: Wartość inwestycji zagranicznych otwartych funduszy emerytalnych (OFE) przekroczyła w marcu miliard złotych -

podała w piątek firma analityczna Analizy OnLine.

Według obliczeń firmy Analizy OnLine, wartość zagranicznych inwestycji OFE wyniosła w marcu 1,05 miliarda złotych, co oznacza wzrost w porównaniu z lutym o 26,8 procent.

Wartość aktywów OFE na koniec marca wyniosła 49,96 mld złotych, co oznacza, że udział inwestycji zagranicznych wyniósł średnio w portfelu 2,1 proc.

Analizy OnLine podają, że po raz pierwszy od pół roku OFE inwestowały w obligacje rządów innych krajów niż Polska. Jednak 70 proc. zagranicznych inwestycji stanowią papiery dłużne nieskarbowe.

W portfelu OFE średnio 63,1 proc. stanowiły papiery skarbowe (wzrost z 61,4 na koniec lutego), 31,8 proc. - akcje spółek

polskich, NFI i akcje spółek zagranicznych. Pozostała część to aktywa płynne i inne papiery.

Marzec był ostatnim miesiącem obliczania opłat od składki i opłaty za zarządzanie według starych zasad. Według szacunków Analiz OnLine, powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE otrzymały w marcu ok. 75 mln zł. Obecne przepisy narzucają maksymalne limity opłat od składki, ograniczają też wpływy z opłat za zarządzanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ponad miliard złotych inwestycji zagranicznych OFE