Ponad pół miliona kary za niezgłoszenie koncentracji

MD
aktualizacja: 19-06-2017, 12:21

Podmiot z grupy kapitałowej Bać-Pol nie zgłosił do UOKiK przejęcia innego przedsiębiorcy. Urząd nałożył na spółkę karę finansową wysokości ponad 520 tys. zł.

Transakcja musi być zgłoszona do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld EUR na świecie lub 50 mln EUR w Polsce. Kara za niezgłoszenie zamiaru koncentracji wynosi do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

UOKiK  wszczął postępowanie przeciwko spółce Bać-Pol po informacji, że jej podmiot zależny dokonał koncentracji bez jego zgody. W 2012 r. Sezam-Śrem przejął kontrolę nad częścią mienia spółki Klementynka z Wrocławia. Obaj przedsiębiorcy prowadzili hurtownie ogólnospożywcze. Stroną postępowania była spółka Bać-Pol ponieważ w 2015 roku Sezam-Śrem stał się jej częścią. Wcześniej był spółką zależną.

- Pomimo tego, że nie istnieje pisemna umowa przejęcia, UOKiK ustalił, że Sezam-Śrem nabył od Klementynki kluczowe aktywa (umowy i kontrakty z dostawcami kluczowymi klientami, najważniejszych pracowników oraz towary do natychmiastowej dystrybucji) oraz wszystkie istotne tajemnice przedsiębiorstwa (m.in. wysokość cen uzyskiwanych od kontrahentów, lista odbiorców, wierzycieli i terminy płatności) – głosi komunikat. - UOKiK nałożył na Bać-Pol karę finansową 527 tys. zł za brak zgłoszenia koncentracji do Urzędu – dodaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Ponad pół miliona kary za niezgłoszenie koncentracji