Ponad tysiąc poprawek ws. przewoźników drogowych trafi na głosowanie plenarne

  • PAP
opublikowano: 02-04-2019, 20:55

Komisja transportu PE zdecydowała we wtorek wieczorem, że ponad tysiąc poprawek do propozycji nowych regulacji w sprawie przewoźników drogowych trafi pod głosowanie na sesji plenarnej europarlamentu.

Wtorkowe głosowania w komisji transportu dotyczyły propozycji kontrowersyjnych regulacji, które zakładają m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników. Tym propozycjom sprzeciwiają się kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska.

„Jest to o tyle sukces, że udało nam się przeforsować te poprawki w ten sposób, że powinny one zostać przegłosowane przez parlament. To jest ponad 700 poprawek naszego autorstwa, czyli takich, które polepszają z naszego punktu widzenia ten pakiet mobilności” – powiedział dziennikarzom europoseł Kosma Złotowski (PiS) po głosowaniu.

Dodał, że jeśli tyle poprawek miałoby zostać poddanych pod głosowanie na sesji plenarnej, potrwałoby to wiele godzin i nikt nie wie, jaki byłby wynik tego głosowania. „Trzeba byłoby śledzić na bieżąco, że dana poprawka wyklucza się z inną poprawką” – powiedział. Dlatego – jak wskazał Złotowski – takie głosowanie nie powinno się odbyć na sesji plenarnej.

Elżbieta Łukacijewska (PO) powiedziała dziennikarzom, że we wtorek po 5 godzinach głosowań udało się z 1572 poprawek poprzeć ok. 1,4 tys. „One trafią na najbliższą sesję plenarną” – wskazała, dodając, że w efekcie sprawdziła się strategia zakładająca zarzucanie PE masą poprawek, aby opóźniać procedowanie na pakietem albo aby przekonać europosłów, że to nie jest najlepszy czas, by zajmować się nim przed wyborami do PE.

„W środę na pewno będziemy głosować na wnioskiem o wycofanie z sesji PE w Brukseli pakietu mobilności” – wskazała.

Polscy europosłowie, którym zależy na tym, by przepisy w niekorzystnym dla polskich firm kształcie nie zostały przyjęte przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, starają się używać różnych wybiegów formalnych, by opóźnić całą sprawę. Na początku posiedzenia komisji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, w których skład wchodzą europosłowie PiS, złożyli wniosek o odroczenie głosowania w komisji. Ten został jednak odrzucony większością głosów. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane