Ponar błyskawicznie rośnie w siłę

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 25-04-2005, 00:00

Na początek zakup producenta hydrauliki z Dolnego Śląska, a potem kolejne akwizycje — takie są plany zarządu wadowickiego Ponaru.

Ponar Wadowice, specjalizujący się w elementach hydrauliki siłowej, jest o krok od przejęcia innej firmy z branży.

— Na początek w maju przejmiemy jedno przedsiębiorstwo, ale myślimy już o kolejnych akwizycjach — mówi Arkadiusz Śnieżko, prezes Ponaru.

W kierunku miedzi

Projekty będą finansowane ze środków własnych spółki i kredytów bankowych. Z naszych informacji wynika, że w pierwszej kolejności do grupy Ponaru trafi producent elementów hydraulicznych z Dolnego Śląska. Jego przychody ze sprzedaży w 2004 r. można szacować na 12 mln zł, a zysk netto na ponad 600 tys. zł. Jest to spora jak na ten sektor firma — zatrudnia 150 osób. Ponar zacznie od przejęcia 51 proc. jej kapitału, ale będzie powiększał swój udział, nawet do 100 proc.

— Dzięki tej akwizycji poszerzymy naszą ofertę produktową i obszar geograficzny o rejony, gdzie jest np. duże zagłębie miedziowe — tłumaczy Arkadiusz Śnieżko.

Rzetelna analiza

Wyniki nowej firmy Ponar będzie konsolidował od drugiego półrocza, ale i bez tego „wkładu” dla spółki szykuje się świetny rok. DM BOŚ niedawno przygotował raport zakładający, że wadowicka firma zwiększy w 2005 r. przychody o 17,6 proc. — do 40,2 mln zł, a zysk netto o 65 proc. — do 1,9 mln zł.

— To porządnie przygotowana analiza, choć bardzo konserwatywna — ocenia prezes.

Zapowiada, że sprzedaż przekroczy 40 mln zł, bez uwględniania akwizycji, a zysk powinien być lepszy niż wyliczyli to specjaliści z DM BOŚ. Inwestorzy mogą też w maju spodziewać się miłych niespodzianek, wynikających z pozyskania przez Ponar dużych kontraktów.

Ostatnio pojawiło się kilka komunikatów o zakupie akcji wadowickiej spółki przez członków rady nadzorczej.

— To konsekwentna strategia. Kupowali akcje i dalej będą kupować, wierząc w przyszłość firmy — twierdzi Arkadiusz Śnieżko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ponar błyskawicznie rośnie w siłę