Ponar myśli o wykupie własnych akcji

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 18-01-2008, 00:00

Producent hydrauliki ogłosił plan ratowania spadającego kursu. Akcje potaniały jeszcze bardziej.

Producent hydrauliki ogłosił plan ratowania spadającego kursu. Akcje potaniały jeszcze bardziej.

Zarząd wadowickiego Ponaru rozpoczął konsultacje z radą nadzorczą i kluczowymi akcjonariuszami w sprawie skupu akcji własnych i ich umorzenia. Kiedy?

— Jeśli dostaniemy zgo- dę, to jak najszybciej zwo- łamy walne zgromadze- nie w celu przyjęcia stosownej uchwały — zapowiada Arkadiusz Śnieżko, prezes Ponaru.

Jego zdaniem firmę, mimo ambitnego planu akwizycji, stać na buy back.

— Na pewno nie użyjemy do tego celu pieniędzy z emisji akcji. Mogą pochodzić z bieżących zysków, emisji obligacji lub kredytów — mówi prezes.

Lekarstwo na spadki

Jego zdaniem, Ponar mógłby skupić od 5 do 10 proc. kapitału, na który składa się 36 mln walorów. Buy back jest odpowiedzią zarządu na gwałtowne pogorszenie nastrojów na giełdzie i spadek kursu.

— Uważam, że skup akcji jest uzasadniony przy naszym kursie na poziomie 9 zł lub niższym — szacuje Arkadiusz Śnieżko.

Ten warunek był wczoraj spełniony. To znaczy, że Ponar na buy back wydałby nawet około 32 mln zł.

— Jeśli spadki dalej się utrzymają, to chcemy dać szansę sprzedania akcji drobnym akcjonariuszom. To będzie oferta wyłącznie dla nich. Znaczący udziałowcy Ponaru akcji sprzedawać nie będą — deklaruje szef firmy.

Główne skrzypce w firmie gra Piotr Wiaderek z niemal 28-procentowym udziałem.

Arkadiusz Śnieżko nie znajduje fundamentalnych przyczyn do spadku wartości Ponaru.

Paradoksalnie jednak zapowiedź skupu akcji nie powstrzymała wczoraj spadku kursu. Co prawda rano był on na 2,6-procentowym plusie, potem jednak entuzjazm inwestorów osłabł i akcje Ponaru skończyły dzień 3,3 proc. pod kreską.

Sprzedaż rośnie

Według wstępnych danych, skonsolidowane przychody ze sprzedaży za czwarty kwartał 2007 r. wyniosły 16,4 mln zł i były blisko 37 proc. wyższe niż przed rokiem. Roczne przychody wyniosły 59 mln zł (+31 proc.). To rezultat rosnącego popytu na układy hydrauliczne, pozyskania nowych klientów i przejęcia w lutym 2007 r. belgijskiej Hydromeki. Grupa szacuje też, że w pierwszym kwartale zwiększy przychody w segmencie hydrauliki siłowej o 70 proc. do 20 mln zł. Ponar buduje grupę kapitałową, przejmując giełdowe firmy: Relpol, Hydrotor i Fam. Ma ona przynosić około 500 mln zł rocznej sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane