Poncyljusz: górnicy są manipulowani przez związkowców

11-01-2007, 16:33

Czasami wygląda na to, że interes aktywu związkowego nie pokrywa się z interesem górników - ocenił wiceminister gospodarki.

Wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz uważa, że górnicy są manipulowani przez aktyw związkowy. "Czasami wygląda na to, że interes aktywu nie pokrywa się z interesem górników" - powiedział w czwartek PAP Poncyljusz.

W środę 13 górniczych central związkowych zdecydowało, że 18 stycznia we wszystkich kopalniach węgla kamiennego i zakładach górniczych odbędzie się referendum strajkowe, 24 stycznia 24- godzinny strajk ostrzegawczy, a od 1 lutego - w razie braku porozumienia z rządem - generalna akcja protestacyjno-strajkowa.

Związki sprzeciwiają się projektowi rządowej strategii dla branży na lata 2007-2015 i zarzucają resortowi gospodarki złamanie zasady, zgodnie z którą - według związków - projekt powinien być konsultowany ze stroną społeczną, aż do konsensusu.

Wiceminister Poncyljusz zaprzecza, że nie było konsultacji, przypomina, że trwały one kilka miesięcy.

Strona związkowa zapewnia, że jest gotowa do dalszych rozmów, nie chce jednak, by uczestniczył w nich Poncyljusz.

Zdaniem wiceministra, przyczyną konfliktu jest to, że "związki zawodowe czują, iż tracą swe wielkie wpływy w górnictwie".

"Jeszcze kilka lat temu związki zawodowe decydowały o tym, kto jest prezesem spółki węglowej, kto jest dyrektorem kopalni, a nawet kto jest w niej inżynierem ruchu" - powiedział w czwartek w wywiadzie dla PAP Poncyljusz.

"To jest tylko część oficjalna, ale jak wynika z dokumentów do których docieram, związki wchodziły również w różne relacje gospodarcze na terenie kopalń. A to już jest patologia. Związki zdają sobie sprawę z tego, że ja się na to nie godzę" - dodał wiceminister.

DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Poncyljusz: górnicy są manipulowani przez związkowców