Poncyljusz: propozycje górniczych związków są antyrozwojowe

opublikowano: 18-01-2007, 13:48

Niektóre z zapisów mogą wydawać się atrakcyjne, ale na krótką metę. W dłuższej perspektywie są dla branży szkodliwe, powiedział wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz.

Propozycje górniczych związków zawodowych nie mogą znaleźć się w rządowej strategii dla górnictwa na lata 2007-2015, ponieważ są one "antyrozwojowe" - ocenił w czwartek na konferencji prasowej wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz, odpowiedzialny za sektor górniczy.

"Niektóre z zapisów mogą wydawać się atrakcyjne, ale na krótką metę. W dłuższej perspektywie są dla branży szkodliwe" - powiedział Poncyljusz. Dodał, że rząd nie negocjował strategii ze związkami, bo "jest to strategia rządowa".

Podkreślił, że w tej strategii nie ma mowy o zamykaniu kopalń. "Twierdzimy jednak, że w najbliższych latach będzie można dostosować wydobycie węgla do sprzedaży" - powiedział.

Poncyljusz twierdzi, że nie jest zwolennikiem pochopnych decyzji dotyczących prywatyzacji tej branży, ale "zakaz wszelkiej prywatyzacji jest nieracjonalny". "Strategia musi pozostawić możliwość prywatyzacji po to, żeby zapewnić dopływ w kapitału" - podkreślił.

Jego zdaniem, budżetu nie stać na finansowanie górnictwa. "Mamy wiele aspektów społecznych, które trzeba dotować z budżetu, nawet na Śląsku" - powiedział.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane