Poniedziałek na GPW rozpoczął się bardzo spokojnie

opublikowano: 26-08-2002, 11:31

Poniedziałkowe notowania na GPW rozpoczęły się od niewielkich zmian indeksów przy bardzo małych obrotach. Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli kolejna spokojną sesję na GPW. Na rynek nie napłyną istotne dane makro, a dane z rynku nieruchomości w USA pojawią się dopiero po zamknięciu sesji. Spokojnie powinny przebiec też notowania na giełdach europejskich, ponieważ rynek londyński będzie nieczynny z powodu święta, a w dalszej części tygodnia spodziewane są ważne publikacje makroekonomiczne.

Niekorzystnie na warszawskie wpłynął raport Fitcha, który po zamknięciu piątkowej sesji poinformował, że obniża indywidualny rating dla Pekao i dla BRE Banku. Powodem jest stagnacja na polskim rynku kapitałowym. Sektor bankowy wykazuje wyraźne tendencje spadkowe, a BRE i Pekao tracą ponad 0,5 proc.

Poniedziałkowe notowania w Eurolandzie rozpoczęły się od niewielkiego wzrostu, jednak aktywność graczy jest niewielka. Giełda w Londynie jest nieczynna z powodu święta, a inwestorzy mogą poczekać na dane makro z USA, które napłyną o godz. 16.00.

Przed spadkami warszawska giełdę chronią informacje przekazane przez GUS, które dają nadzieję na koniec recesji i zwiększają szanse na cięcie stóp podczas najbliższego posiedzenia RPP. GUS poinformował o poprawie wskaźnika koniunktury w przemyśle oraz o wzroście sprzedaży detalicznej aż o 8,6 proc. w skali rocznej. A nie jest pierwszy znak - w lipcu produkcja przemysłowa wzrosła o 6 proc. Teraz analitycy będą oczekiwać danych o rachunku obrotów bieżących, które zostaną opublikowane przez NBP 30 sierpnia.

Pozostaje jednak pytanie, jak się zachowa RPP na posiedzeniu, które rozpocznie się już jutro. Decyzja RPP mocno wpłynie na zachowanie warszawskich indeksów w najbliższych dniach, a do jej ogłoszenia inwestorzy mogą wstrzymać się z decyzjami inwestycyjnymi.

Poniedziałkowe publikacje makro:

USA – (14:30) publikacja wskaźnika sprzedaży istniejących domów, poprzednie 5,07 mln oczekiwane 5,23 mln

USA – (16:00) publikacja wskaźnika sprzedaży nowych domów, poprzednie 1001 tys. oczekiwane 975 tys.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Poniedziałek na GPW rozpoczął się bardzo spokojnie