Czytasz dzięki

Poniedziałek pod znakiem oświadczeń kandydatów i sondaży

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-09-2005, 22:07

Poniedziałek - kolejny dzień kampanii przed wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi - upłynął pod znakiem oświadczeń i apeli kandydatów. Opublikowano też dwa sondaże przedwyborcze oraz rozpoczęto akcje, mające zachęcić Polaków do uczestniczenia w wyborach.

Poniedziałek - kolejny dzień kampanii przed wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi - upłynął pod znakiem oświadczeń i apeli kandydatów. Opublikowano też dwa sondaże przedwyborcze oraz rozpoczęto akcje, mające zachęcić Polaków do uczestniczenia w wyborach.

    Kandydat SLD na prezydenta Włodzimierz Cimoszewicz zwrócił się do premiera Marka Belki, aby ujawnił i podał do publicznej wiadomości dokumentację dotyczącą umieszczenia w centralnych władzach "Solidarności" kadrowego funkcjonariusza UOP oraz dokumentację obrazującą "takie postępowanie, które w wolnej, demokratycznej Rzeczypospolitej nie powinno się zdarzyć".

    Rzecznik rządu Dariusz Jadowski oświadczył, że premier nie ma uprawnień do ujawniania ani do występowania z wnioskiem o ujawnienie informacji dotyczących działalności operacyjnej byłego Urzędu Ochrony Państwa.

    Członek sejmowej komisji ds. służb specjalnych i orlenowskiej komisji śledczej Konstanty Miodowicz (PO) powiedział PAP, że w ujawnieniu dokumentów nie widzi "niczego, co mogłoby podważyć moje wcześniejsze oświadczenia, że kontrwywiad w czasach, kiedy nim kierowałem, w żadnym zakresie nie naruszył interesów NSZZ +Solidarność+, że nie prowadził działań operacyjnych, w tym agenturalnych, wymierzonych w związek i nie godził w jego interesy".

    Rzeczniczka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Magdalena Stańczyk powiedziała PAP, że ABW nie może potwierdzić, ani też zaprzeczyć, by istniała dokumentacja sprawy domniemanego umieszczenia w centralnych władzach "Solidarności" kadrowego funkcjonariusza UOP (którego następcą prawnym jest ABW).

    Miodowicz zapewnił podczas spotkania z dziennikarzami w Kielcach, że nie ma związku między Platformą Obywatelską a służbami specjalnymi. W sobotę prasa ujawniła, że osobą, która skierowała Jarucką do Miodowicza z sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen, jest b. oficer UOP i wiceminister MSWiA, obecnie doradca PO, Wojciech Brochwicz.

    Kandydatka Partii Demokratycznej-demokraci pl. na prezydenta Henryka Bochniarz zapowiedziała w Warszawie, że nie wycofa się z wyborów; 24 września rozpocznie kampanię w radiu i telewizji.

    Wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka (UL) i sekretarz generalny SLD Grzegorz Napieralski w imieniu Sojuszu sprzeciwili się na konferencji prasowej w Warszawie propozycjom podatkowym Platformy Obywatelskiej: 3 razy 15 proc. - taki sam podatek PIT, CIT i VAT. Zdaniem SLD, ich wprowadzenie oznacza dla społeczeństwa jeszcze większą biedę, bezrobocie, dysproporcje materialne i społeczne.

    PiS w Warszawie rozpoczęło akcję "Twój głos ma znaczenie", w ramach której 20 samochodów zwanych "PiS-busami" z kandydatami tej partii do parlamentu ma odwiedzić wszystkie gminy w Polsce. Według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, akcja ma zachęcić nie tylko do poparcia jego ugrupowania, ale do wzięcia udziału w wyborach.

    Szef szczecińskiej Platformy Sławomir Nitras i pełnomocnik Zbigniewa Religi Kazimierz Sać zapowiedzieli, że ten ostatni będzie współpracować z wojewódzkim sztabem wyborczym Donalda Tuska. W najbliższych dniach ma dojść w Warszawie do spotkania Religi i Tuska oraz ich wojewódzkich pełnomocników, którzy będą zainteresowani współpracą. Tam mają zostać określone jej zasady.

    Lider PiS w woj. świętokrzyskim Przemysław Gosiewski zapowiedział złożenie w sądzie pozwu w trybie wyborczym przeciwko kandydatom LPR. Sprawa dotyczy ogłoszonej przez LPR w czwartek akcji obrony woj. świętokrzyskiego przed likwidacją "w związku z realnym zagrożeniem istnienia województwa w wypadku utworzenia koalicji przez PO i PiS". PO i PiS wielokrotnie zaprzeczały planom likwidacji województwa.

     W Lublinie wiceprzewodniczący Polskiej Partii Pracy Mariusz Olszewski poinformował, że PPP chce wprowadzenia w życie ustawy "O statusie bezrobotnego". Jej projekt przewiduje m.in., że bezrobotnym będą przysługiwały zasiłki przez cały czas pozostawania bez pracy i będą oni mogli bezpłatnie korzystać z publicznej komunikacji.

    W Warszawie zainicjowano ogólnopolską akcję pt. wybieram.pl pod hasłem "Masz jeden dzień, żeby wszystko zmienić". Jej celem jest zachęcenie młodych ludzi do udziału w wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Elementami kampanii - której organizatorem jest Inicjatywa Obywatelska wybieram.pl - są strona internetowa wybieram.pl, reklamy prasowe oraz spoty telewizyjne i radiowe.

    Z najnowszego sondażu TNS OBOP wynika, że pod koniec sierpnia na PO chciało głosować 29 proc. wyborców, na PiS - 20 proc., na LPR - 11 proc., na Samoobronę - 10 proc., na SLD - 9 proc., a na PSL - 5 proc. Reszta partii nie weszłaby do Sejmu.

    W najnowszym sondażu PBS dla "Gazety Wyborczej" największe poparcie wśród kandydatów na prezydenta uzyskał Donald Tusk - 41 proc. Lecha Kaczyńskiego poparło 21 proc., Włodzimierza Cimoszewicza - 19 proc., Andrzeja Leppera - 7 proc., Marka Borowskiego, Macieja Giertycha i Jarosława Kalinowskiego - 3 proc., Janusza Korwin-Mikkego - 2 proc.

    Wybory parlamentarne wygrałaby PO z 38-procentowym poparciem, PiS uzyskałoby 23 proc., SLD - 11 proc. głosów. Do parlamentu weszłyby jeszcze Samoobrona i LPR, na które chciałoby głosować po 8 proc. ankietowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane