Poniedziałek w Pulsie: FIAT zainwestuje 2 mld zł do 2004 r.

Wiktor Krzyżanowski
23-07-2001, 08:52

Grupa FIAT zamierza zainwestować w Polsce do 2004 r. minimum 500 mln USD (ponad 2 mld zł). Kwota ta zostanie przeznaczona na nowy projekt. Jego realizacja ma rozpocząć się w 2003 r., ale jego szczegóły szef FIAT-a na razie skrzętnie ukrywa. Enrico Pavoni, prezes zarządu Fiat Polska, zapowiada, że jego spółka rozpocznie zakrojony na szeroką skalę projekt inwestycyjny.

— Wielkość nakładów będzie zbliżona do realizowanej przez nas wspólnie z General Motors inwestycji w uruchomienie silników diesla. Tamten projekt kosztuje 350-400 mln EUR (1,3-1,5 mld zł) — wyjaśnia Enrico Pavoni.

Szef FIATA nie chce jednak ujawnić na razie szczegółów planowego przedsięwzięcia.

— Będą to inwestycje w branży, w której już obecnie działamy. Trzeba jednak powiedzieć, że z jednej strony FIAT koncentruje się na branżach, w których czuje się liderem (samochody osobowe i ciężarowe, maszyny rolnicze, odlewnictwo), a z drugiej — wchodzi w branże rozwojowe, np. IT czy energetykę — mówi enigmatycznie Enrico Pavoni.

FIAT postawił również na rozwój sektora usługowego — m.in. z zakresu rachunkowości czy zarządzania nieruchomościami (tzw. Business Solution). Według zapowiedzi prezesa Pavoniego, łączne inwestycje Grupy FIAT w Polsce do 2004 r. wyniosą minimum 500 mln USD (ponad 2 mld zł). Mogą być jednak znacznie wyższe.

W tej kwocie — jak zaznacza Enrico Pavoni — na pewno nie mieszczą się ewentualne wydatki na zakup od Skarbu Państwa PZL Rzeszów, producenta silników lotniczych. Należąca do grupy firma FIAT Avio oraz jej konkurent Pratt &Whitney negocjują obecnie z MSP warunki przejęcia tego zakładu.

Rozmowa z Enrico Pavonim w poniedziałkowym Pulsie Biznesu. Zapraszamy do lektury!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Poniedziałek w Pulsie: FIAT zainwestuje 2 mld zł do 2004 r.