Poniedziałek w Pulsie: Wiceprezes EBOR-u wierzy w siłę gospodarki

Wiktor Krzyżanowski
opublikowano: 17-09-2001, 07:03

Była szefowa NBP wierzy, że mimo szoku wywołanego atakiem terrorystycznym na Stany Zjednoczone światowa gospodarka dość szybko wróci do równowagi. Polskim politykom radzi przygotowanie odchudzonego budżetu i przestrzega ich przed podnoszeniem obciążeń fiskalnych. Jako naturalnego kandydata SLD na stanowisko ministra finansów wymienia Marka Belkę.

„Puls Biznesu”: Mimo czarnych scenariuszy kreślonych przez analityków, rynki finansowe, w tym polskie, pokazały siłę w obliczu tragedii w USA. Czy więc wszystkie prognozy, które mówią o pogłębieniu tendencji recesyjnych w gospodarce oraz o zapaści rynków finansowych, były przesadzone?

HGW: Europa rzeczywiście pokazała pewną stabilność. Okazało się, że choć w długim okresie cyklu koniunkturalnego Europa jest zależna od Stanów Zjednoczonych, to jednak potrafi być na tyle samodzielna, by pokazać odporność na to, co się wydarzyło. Myślę że to pozytywny sygnał. Na pewno pozostają zagrożenia, związane z tym, że tragedia wydarzyła się w momencie, kiedy — zdaniem ekonomistów — gospodarka amerykańska miała zacząć się odbijać. Trudno więc jeszcze przewidzieć skutki dla globalnej gospodarki.

A zatem istotne jest, by gospodarka USA wróciła na swoje tory...

— Amerykańskie instytucje są w znacznym stopniu przygotowane na nieoczekiwane zdarzenia. To jednak mniejszy problem — najgorsza jest strata ludzi. Część z nich zajmowała kluczowe stanowiska w dużych firmach. Ich śmierć będzie odczuwalna przez długie miesiące. Ważny jest także element psychologiczny — cała ta tragedia spowodowała spadek zaufania do rynków. To zaufanie trzeba będzie odbudować.

Pełny wywiad w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Poniedziałek w Pulsie: Wiceprezes EBOR-u wierzy w siłę gospodarki