Poniedziałkowe notowania przyniosły wzrost obrotów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-07-2000, 00:00

Poniedziałkowe notowania przyniosły wzrost obrotów

Końcówka minionego tygodnia rozbudziła nadzieje inwestorów, którzy z większą niż dotychczas ochotą uczestniczyli w notowaniach. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie jeden mały szkopuł. Wzrostom cen akcji nie towarzyszył, niestety, wzrost obrotów, co sugerować by mogło brak wiary inwestorów w długookresowy charakter poprawy koniunktury. Jednak udane dla giełdowych graczy zamknięcia sesji na amerykańskich parkietach dawały nadzieje na choćby krótkotrwałe wybicie.

TYM RAZEM rynek zachował się zgodnie z przypuszczeniami analityków i podczas poniedziałkowej sesji na informacje płynące ze Stanów Zjednoczonych zareagował wzrostami. W trakcie przedpołudniowej części sesji prowadzonej w systemie notowań jednolitych odnotowano wzrosty większości giełdowych indeksów. Najważniejszy z nich, WIG, zwiększył swoją wartość w porównaniu z piątkiem o 0,3 proc. Jeszcze lepiej zaprezentował się WIG 20, który podskoczył o 0,7 proc. W niełasce inwestorów znalazł się ponownie sektor informatyczny. Jego subindeks WIG Info odnotował wczoraj 1,3-proc. korektę. Inwestorzy sprzedawali także papiery spółek spożywczych.

MOTOREM wczorajszych zmian na rynku był Elektrim. Nie dość, że walory spółki zanotowały jeden z najwyższych wzrostów na rynku podstawowym, to jeszcze obroty na jej papierach stanowiły blisko 40 proc. całości obrotów na GPW. Prawdopodobnie przyczynę takiej popularności walorów Elektrimu należy tłumaczyć spekulacyjnymi zakupami drobnych inwestorów, którzy liczą na wzmocnienie pozycji przez akcjonariuszy dwóch opozycyjnych grup przed najbliższym WZA spółki. Elektrim wyróżniał się tym samym na tle całego segmentu rynku zwanego Segmentem Innowacyjnych Technologii.

OPRÓCZ warszawskiego konglomeratu, spośród grona 15 notowanych spółek TMT podrożały akcje jeszcze tylko dwóch. Kolejne dwie spółki nie zmieniły ceny, reszta zaś została przeceniona. W tej grupie znalazł się oczywiście MacroSoft, który zanotował kolejny dołek. Tym razem na poziomie 80 zł.

WCZORAJSZA sesja przyniosła ponad 50-proc. wzrost obrotów na rynku. Dobrym sygnałem była także blisko 2-krotna przewaga ofert kupna nad ofertami sprzedaży podczas dogrywek. Niepokoi w tym wszystkim jedynie ogromny udział w obrotach giełdowych dwóch spółek, Elektrimu i PKN-u, które wygenerowały łącznie aż 70 proc. obrotów na rynku podstawowym.

NOTOWANIA ciągłe rozpoczęły się od silnych wzrostów cen akcji. Trend ten był w późniejszych godzinach kontynuowany, co daje nadzieje na wybicie WIG powyżej poziomu 20 tys. pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane