RBS: Ponowne wybory w Niemczech to euro po 1,15 USD

opublikowano: 20-11-2017, 15:44
aktualizacja: 20-11-2017, 15:49

Jeśli niepowodzenie budowy koalicji doprowadzi do ponownych wyborów w Niemczech, euro może potanieć do 1,15 USD, uważa Mansoor Mohi-uddin z grupy Royal Bank of Scotland.

Euro
Zobacz więcej

Euro fot. Bloomberg

Fiasko wysiłków Angeli Merkel w budowaniu koalicji rządowej to niekorzystna wiadomość dla euro, jednak jej długoterminowe konsekwencje nie są jeszcze jasne, ocenia w wypowiedzi dla Bloomberga Mansoor Mohi-uddin. Jeśli jednak skutkiem będzie rozpisanie nowych wyborów w największej gospodarce strefy euro, to notowania wspólnej waluty mogą spaść do dolnego ograniczenia zakresu wahań z ostatnich czterech miesięcy. Taka prognoza szefa działu strategii walutowej w NatWest Markets, jednostki z grupy RBS, oznaczałaby przetestowanie przez notowania euro pułapu 1,15 USD, czyli przecenę o 2,3 proc.

Jednak zdaniem większości ankietowanych przez Bloomberga specjalistów negatywny wpływ załamania nad Łabą rozmów koalicyjnych na euro będzie w dłuższym terminie bardziej ograniczony. Według Petera Dragicevicha, stratega walutowego Nomura Holdings, w długiej perspektywie kluczowe dla euro są pozytywne tendencje w europejskiej gospodarce. Wydarzenia w niemieckiej polityce nie mają także bezpośredniego przełożenia na politykę EBC, z drugiej strony są jednak niekorzystne gospodarki niemieckiej, a więc i dla gospodarki całej strefy euro, zastrzega Daisuke Karakama, główny ekonomista rynkowy Mizuho Banku.

- Nawet jeśli dojdzie do powtórnych wyborów, to i tak populiści w nich nie wygrają. Dlatego potencjał spadkowej reakcji w notowaniach euro jest ograniczony – zauważa Hartmut Issel z towarzystwa UBS Wealth Management.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu