Czytasz dzięki

Ponowny wzrost zapasów ropy naftowej

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.
opublikowano: 10-09-2020, 11:39

Po kilku zniżkowych sesjach, wczoraj notowania ropy naftowej odbiły delikatnie w górę. Niemniej, już dzisiaj zwyżka wyhamowała, a poranek na wykresie cen ropy jest spokojny. Widać, że nastroje na rynku ropy naftowej nieco się uspokoiły.

Tak czy inaczej, czeka nas okres pełen wyzwań dla inwestorów na rynku ropy naftowej, a przede wszystkim dla krajów i przedsiębiorstw działających w tej branży. Sezon letnich wyjazdów, który powoduje okresowy wzrost popytu na benzynę czy paliwa lotnicze, właśnie dobiega końca, więc osłabienie popytu na paliwa jest bardzo prawdopodobne.

Na rynku ropy oznacza to możliwość drugiej fali wzrostu zapasów tego surowca. W Stanach Zjednoczonych wczoraj opublikowany został raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), który pokazał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 2,97 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich spadku o nieco ponad milion baryłek.

Dzisiaj swój raport przedstawi amerykański Departament Energii, który dysponuje dostępem do większej ilości danych. Niemniej, jest duża szansa, że raport ten również pokaże zwyżkę zapasów, ponieważ w ponad 75% przypadków oba raporty pokazują ten sam kierunek zmian zapasów ropy.

Warto też wspomnieć o tym, że jesień jest na ogół czasem prac konserwacyjnych w amerykańskich rafineriach, co także przełoży się najprawdopodobniej na spadek popytu na ropę naftową. Na osłabiony popyt na paliwa przygotowują się także firmy z tej branży – obecnie wyraźnie widoczny jest wzmożony proces rezerwacji tankowców do przechowywania tego surowca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.

Polecane