Ponury rok 2022 Cathie Wood dobiegł końca. Now rok też wygląda źle

opublikowano: 02-01-2023, 09:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Najgorszy rok Cathie Wood, zarządzającej funduszem ARK Innovation, nie zdążył się skończyć, a już zaczęły się zbierać chmury na 2023, pisze agencja Bloomberg.

Cathie Wood, szefowa ARK Innovation
Cathie Wood, szefowa ARK Innovation
Alex Flynn

W ciągu ostatnich kilku tygodni analitycy z Wall Street obniżyli oczekiwania dotyczące zysków dla niektórych z największych pozycji funduszu ETF ARK Innovation (jego aktywa to 5,8 mld USD), co zwiastuje kontynuację problemów wehikułu. Jego strategia zawiodła w 2022 r., bo agresywna polityka pieniężna Rezerwy Federalnej zmiażdżyła wiele spekulacyjnych zakładów Cathie Wood. Dotyczyły one przede wszystkim spółek technologicznych, tymczasem zakończył rok stratą w wysokości 33 proc., o 14 pkt proc. większą niż przecena, która stała się udziałem S&P500.

Legion zagorzałych zwolenników Cathie Wood z pewnością miał nadzieję na lepszy rok 2023 r. Ale ponieważ stopy procentowe mają pozostać najwyższe od 2007 r., to analitycy obniżyli prognozy zysków dla połowy największych pozycji w ARKK, według danych zebranych przez Bloomberg. Na liście znajdują się Tesla i Zoom Video Communications, które zakończyły rok 2022 spadkiem odpowiednio o 65 i 63 proc. ARKK stracił natomiast 67 proc. wartości w 2022 r.

Rzecznik ARK Investment Management odmówił agencji Bloomberg udzielenia komentarza.

– Portfele ARK są wypełnione akcjami spółek technologicznych, które zostały bezwzględnie ukarane przez wyższe stopy. Jeśli Fed w 2023 r. będzie bardziej agresywny niż oczekiwano to może to być kolejna krwawa łaźnia dla klientów funduszu – powiedział Nate Geraci, prezes ETF Store, firmy doradczej.

Nawet jednak fatalne wyniki ARKK nie odstraszył niektórych fanów Cathie Wood. Fundusz zgromadził w ubiegłym roku roku 1,3 mld nowych aktywów, co zarządzająca zawdzięcza sławie, jaką zyskała w 2020 r., wypracowując wówczas 150-procentową stopę zwrotu. Napływy są jednak dalekie od rekordowych 4,6 i 9,6 mld USD w latach 2021 i 2020.

– Najwyraźniej są inwestorzy długoterminowi, którzy po prostu wierzą w przełomowe innowacje i chcą mieć w tym mały udział. To mała część w ich portfelu – więc zawsze będą z tego tytułu napływy - dodał Nate Geraci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane