Poprawa pogody dla innowatorów

MIM
opublikowano: 26-03-2007, 00:00

Reklama w dotychczasowej postaci umiera. Aby przetrwać, agencje reklamowe muszą się wykazać innowacyjnością.

Reklama w dotychczasowej postaci umiera. Aby przetrwać, agencje reklamowe muszą się wykazać innowacyjnością.

Przede wszystkim już dzisiaj powinny rozszerzyć pole działania i przygotowywać się do oparcia przyszłej działalności na zupełnie nowym modelu biznesowym.

Rynek reklamy podlega zmianom przypominającym potężne ruchy tektoniczne. W nowym krajobrazie, jaki ukaże się naszym oczom nie dalej niż za dziesięć lat, obecni sprzymierzeńcy staną się rywalami, konsumenci będą pełnić rolę kanałów reklamowych, a niektórzy nawet sami zmienią się w reklamodawców. Z kolei reklamodawcy wejdą w rolę dostawców, a agencje staną się właścicielami mediów. Tak przynajmniej przewidują eksperci z londyńskiego Institut of Practicioners of Advertising oraz z grupującej badaczy i doradców biznesowych Future Foundation.

W raporcie na temat przyszłości reklamy w najbliższych 10 latach, przedstawionym podczas ubiegłotygodniowej konferencji Media Trendy, autorzy przewidują, że właściciele mediów będą coraz częściej godzić się na obecność reklamodawców w materiałach redakcyjnych, konsumenci w coraz większym stopniu będą sprawowali kontrolę nad treścią, klienci będą oczekiwali od agencji reklamowych przede wszystkim baz danych oraz dogłębnej i precyzyjnej wiedzy o wszystkich grupach celowych, zaś dotarcie do konsumenta będzie możliwe tylko za jego zgodą.

Co to oznacza dla agencji reklamowych? Przede wszystkim to, że muszą rozwinąć nowe obszary kompetencji, skoncentrować się na wartości dodanej, jaką zaoferują klientom, a kreację zaprząc do budowy zaangażowania konsumenta. Będą też musiały zaakceptować to, że ich wynagrodzenie w coraz większym stopniu będzie zależne od wyników sprzedaży lub zysku klienta.

Pojawią się także nowe źródła zysku, na przykład przychody z udostępniania praw do kreatywnej zawartości lub baz danych. Wśród nowych ról, jakie eksperci IPA przewidują dla agencji reklamowych, są, oprócz właścicieli marek mediowych, partnerów joint venture i współtwórców zawartości, również producenci programów oraz dostawcy prostych i uporządkowanych danych o klientach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu