Poprawy wciąż nie widać, ale w tym roku ma nadejść

Beata Tomaszkiewicz
06-05-2004, 00:00

DB PBC zaczął rok stratą. Po całym roku ma jednak wyjść na plus. Nadal ciąży mu odziedziczony portfel złych długów.

Kolejny raz Deutsche Bankowi PBC nie udało się wypracować zysku netto. Strata po pierwszym kwartale wyniosła 1,7 mln zł i była około 1 mln zł mniejsza niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

— Musieliśmy utworzyć kolejne kilka milionów rezerw celowych ze względu na zmiany systemu zabezpieczeń starych kredytów. Są to głównie stracone kredyty, odziedziczone po byłym BWR. Dlatego jeszcze mamy stratę. Za cały rok bank powinien już jednak pokazać dodatni wynik finansowy — mówi Marek Kulczy-cki, prezes DB PBC.

W 2003 r. zarząd też miał nadzieję, że bank wypracuje ponad 15 mln zł zysku netto. Ostatecznie miał 1,5 mln zł straty.

Na spółce wciąż ciąży około 160 mln zł straty byłego BWR, która ma być pokryta z przyszłych zysków.

— DB PBC rozwija działalność bieżącą. Odnotowaliśmy lekki wzrost depozytów i większy kredytów. Sądzę, że zadłużenie klientów w banku zwiększy się w tym roku o blisko 20 proc., głównie za sprawą kredytów hipotecznych oraz udzielanych małym i średnim firmom. Zakładamy także systematyczną obniżkę kosztów. W tym roku o około 5 proc. — podkreśla Marek Kulczycki.

Ale po rezultatach z pierwszego kwartału jeszcze nie widać dużej poprawy. Wprawdzie spółka miała wyższy niż rok temu wynik z prowizji — około 500 tys. zł, to jednak wynik z odsetek był już o 1,8 mln zł niższy. Kilkakrotnie zmniejszył się też wynik na działalności bankowej — z 21,3 mln zł w pierwszym kwartale 2003 r. do 3,7 mln zł obecnie.

DB PBC działa w Polsce od lipca 2001 r. Pod względem wysokości kapitału jest 18. bankiem na rynku. Właścicielem 95 proc. jego akcji jest grupa Deutsche Banku. Pozostałe są w publicznym obrocie na GPW. Grupa zarządza na naszym rynku jeszcze m.in. Deutsche Bankiem Polska, specjalizującym się w obsłudze korporacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Poprawy wciąż nie widać, ale w tym roku ma nadejść